Kolejne nasze spotkanie w tym roku szkolnym: „Jesień w październiku pomysłów ma bez liku”, przyniosło nam wiele ciekawych doznań. Przypomnieliśmy sobie, jakie dary ta pora roku nam przynosi – owoce, warzywa i różnorodne przetwory. Odczuliśmy humory pogody – wiatr, deszcz i wirujące wokół liście. Spotkaliśmy leśne zwierzęta szykujące się do zimy. Potem odpoczywaliśmy przy nastrojowej muzyce i „jeżykowych” szczotkach masujących nasze dłonie. Kolejnym pomysłem PANI JESIENI było wspólne przygotowanie skoku z owoców i warzyw. Na zakończenie każda grupa wykonała jeżyka z masy solnej i spaghetii., będzie towarzyszył nam podczas pochmurnych listopadowych dni.
GALERIA

 „Wesoły wrzesień żegna lato, wita jesień” - Wakacje przeminęły i czas wrócić do szkoły. 28 września spotkaliśmy się na pierwszych zajęciach integracyjnych, na których żegnaliśmy upalne, wesołe lato i przywitaliśmy kolorową jesień. Była muzyka, taniec, gra na instrumentach. Wiele rzeczy dotykaliśmy własnymi rękami: muszle, kamienie, piasek, liście, owoce.

     Odwiedził nas pan kret, przyszedł też pan pająk, który przyniósł "babie lato". Panie huśtały nas i zawijały w koc. Było wesoło, kolorowo i dobrze bawiliśmy się dzięki pani Anicie, która przygotowała dla nas te letnio – jesienne zajęcia – dziękujemy! 
GALERIA

 

 


 22 czerwca zakończyliśmy kolejny rok szkolny.

    Pożegnaliśmy się piosenką i wesołą zabawą. Każdy z nas otrzymał dyplom. Dziękujemy wszystkim Nauczycielom i Paniom Pomoc.
Do zobaczenia we wrześniu.
GALERIA

       21 maja pani Kinga Jabłeka Ciurla zaprosiła nas na WESOŁĄ MAJÓWKĘ, na którą przybyli do nas Goście.  Wraz z paniami nauczycielkami przybyli do nas koledzy z klas specjalnych, podstawówki i gimnazjum ze Strumienia. Wspólnie bawiliśmy się przy wesołej muzyce, braliśmy udział w konkurencjach sportowych takich, jak: slalom, rzut piłeczką do celu, wtoczenie piłki do bramki kijem hokejowym, strącenie kręgli, przenoszenie piłeczki na paletce oraz przejście przez tunel. Był też gość specjalny – piesek i jego Pani Agnieszka Biegesz, która zaprosiła nas na zajęcia dogoterapii. Odbył się też konkurs na najbardziej kolorową i smaczną kanapkę wiosenną. W nagrodę wszyscy otrzymali watę cukrową i coca colę. Bawiliśmy się wyśmienicie! Dziękujemy pani Kindze i wszystkim Paniom pomagającym podczas tego spotkania – paniom: Agnieszce Budny, Agnieszce Wróblewskiej, Anicie Herok, Krystynie Michalik, Beacie Cieślar, Ewie Niemczyk, Joannie Dziendziel, Joannie Kropce, Wiolettcie Perz, Joannie Kapias, Annie Penkal, Agnieszce Biegesz.
 
        Dziękujemy również Dyrekcji Domu Pomocy Społecznej Pani Annie Sławińskiej za umożliwienie zorganizowania tego spotkania na terenie Domu
GALERIA

 
     25 maja, pani Krysia Michalik zaprosiła nas na ZIELONĄ POLANĘ. Wiosna w pełnym rozkwicie! Kolory, zapachy i odgłosy majowej łąki towarzyszyły nam na wspólnych zajęciach. Obserwowaliśmy, wąchaliśmy, słuchaliśmy i dotykaliśmy. Tańczyliśmy do piosenek o wiosennej przyrodzie, słuchaliśmy odgłosów burzy i doświadczyliśmy wiosennego deszczyku. Zawitały do nas łąkowe owady – komar, motyl i biedronka. W słoneczku wygrzewał się wąż! Ale na szczęście nie był groźny, gdyż był z miękkiego materiału.
     Falowały nad nami kwiaty, tęcza i morze. Zbieraliśmy kolorowe kwiaty, śpiewalismy piosenki i graliśmy na instrumentach. W przerwie zajadaliśmy się pysznymi lodami i piliśmy owocowe soki. Na koniec, każda grupa uszyła swojego wiosennego owada! Było nam bardzo wesoło – dziękujemy pani Krysi!

     5 i 6 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę do Goczałkowic Zdroju. Wyruszyliśmy o godzinie 9.00 busikiem DPS ze Strumienia. Wraz z naszymi paniami i sympatycznym panem kierowcą Ryszardem, zwiedziliśmy Goczałkowickie Uzdrowisko. Spacerowaliśmy nad zalewem goczałkowickim, po parku zdrojowym z pięknie kwitnącymi rododendronami, oglądaliśmy zabytkowe zabydowania zdrojowe i fontannę. Odpoczywaliśmi w uroczej kawiarni jedząc smaczne lody z bitą śmietaną. Pogoda nam dopisała, a i nasze humory były pogodne. Było wiosennie i pachnąco, wsłuchiwaliśmy się w śpiew ptaków. Dziękujemy Pani Dyrektor DPS w Strumieniu Annie Sławińskiej za udostępnienie busa, by nasza wycieczka mogła się odbyć.
GALERIA

    8 czerwca pani Agnieszka Wróblewska zaprosiła nas do wspólnej zabawy pod tytułem: "Ciepło, ciepło, coraz cieplej...". Uff, zrobiło się ciepło! Pogoda jest bardziej wakacyjna niż wiosenna. Słoneczko świeci mocno, opala nas i rozgrzewa nasze serduszka. Pani Agnieszka przywitała nas zapaloną świecą. Z bezpiecznej odległości sprawdzaliśmy czy płomyk daje ciepło. Następnie przykładaliśmy ręce do dzbanka z ciepłą wodą, o tak, był przyjemnie ciepły! A potem zaczęła się podróż przez różne kraje Europy, aż do Afryki. Jechaliśmy przez Czechy, Węgry, Austrię, Włochy, Grecję, potem przez morze do samej Afryki. W każdym kraju towarzyszyła nam charakterystyczna muzyka danego państwa. W wiedniu tańczyliśmy walca, czardasz towarzyszył nam na Węgrzech, we Włoszech tańczyliśmy do piosenki "Zupa Romana" :), a Greg Zorba przybliżył nam greckie klimaty, przy czym panie odtańczyły wzorowo ten popularny grecki taniec. Łowiliśmy w morzu rybki i płynęliśmy statkiem sterowanym przez przystojnego kapitana Kacpra. Na koniec częstowaliśmy się pyszną sałatką owocową. Było wesoło, radośnie i smacznie! Dziękujemy pani Agnieszce.
GALERIA

  
 27 kwietnia spotkaliśmy się na kolejnych zajęciach integracyjnych, na które zaprosiła nas pani Kinga. Wiosna zagościła u nas na dobre! Doświadczaliśmy jej poprzez nasze zmysły. Dotykaliśmy i wąchaliśmy kolorowe i cudnie pachnące kwiaty z ogrodu i łąki. Najbardziej podobał nam się bez!

       Śpiewaliśmy o wiośnie, słoneczku i wiosennym wietrzyku. Graliśmy na bębnach naśladując odgłosy wiosennej burzy. Była zabawa foliami, chustą animacyjną i balonami. Tańczyliśmy i bawiliśmy się wyśmienicie. Wyklejaliśmy plasteliną wazoniki, w których układaliśmy wiosenne , pachnące bukiety. Na koniec spotkania był poczęstunek, a potem odpoczynek na materacach przy relaksacyjnej muzyce i odgłosach wiosennej przyrody. Dziękujemy pani Kindze za miło spędzony czas.

GALERIA

     "Nadeszła wreszcie wiosna, wiosna, wiosna i trawka będzie rosła, rosła, wyżej co dnia!!!" 23 marca pani Anita Herok zaprosiła nas do wspólnej zabawy. Witaliśmy wiosnę i piosenkami opowiadaliśmy o zwyczajach wielkanocnych. Przybyły do nas żabki, by odtańczyć wiosenny taniec. Budziliśmy misia z zimowego snu. Obudziły się też muszki. Był taniec kwiatów. Przygotowaliśmy koszyczek wielkanocny i z pisankami. Przykicał do nas zając, który zbierał marchewki. Pomalowaliśmy największą pisankę, kurka zgubiła piórko, a mały kurczak tańczył wesoło. Przyozdabialiśmy baloniki, by przypominały kolorowe jajka, które później podrzucaliśmy wysoko na kolorowej chuście. Śpiewaliśmy i graliśmy na różnych instrumentach. Na koniec zostaliśmy poczęstowani czekoladowymi jajuszkami. Oj, działo się, działo! Było wiosennie, radośnie i świątecznie! Dziękujemy. 
GALERIA

    23 lutego uczestniczyliśmy w kolejnych zajęciach integracyjnych. Tym razem Pan Luty zaprosił nas do zabaw zimowych. Śpiewaliśmy, graliśmy na instrumentach, rzucaliśmy się śnieżkami, degustowaliśmy lody i stworzyliśmy zimowe okana. Było bardzo wesoło. Zajęcia prowadziła pani Beata Cieślar. 

GALERIA


     25 stycznia pani Agnieszka Wróblewska zaprosiła nas do zabawy karnawałowej. Było głośno, radośnie i smacznie! Były czapeczki, wstążki i baloniki. Tańczyliśmy do największych przebojów muzycznych. Częstowaliśmy się wyśmienitym kolorowym deserem, chrupkami i czipsami. Bawiliśmy się doskonale – a tu już po karnawale! Dziękujemy!
GALERIA

 
     17 grudnia 2017r braliśmy udział w spotkaniu integracyjnym w naszej placówce w Cieszynie. W Programie Aktywności Motorycznej brali udział: Marek, Kacper, Karol i Zbigniew. Chłopcy startowali w różnych konkurencjach i zdobyli dyplomy i ordery uśmiechu. Bawiliśmy się wspaniale, a na koniec częstowaliśmy się pysznym obiadem. Dziękujemy.
GALERIA

  14 grudnia pani Anita Herok zaprosiła nas do współnej zabawy, by przybliżyć nam atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Łapaliśmy bańki mydlane niczym śnieg, śpiewaliśmy i graliśmy na instrumentach dzwoniąc dzwoneczkami, tamburyno i blaszkami. Zawitał do nas Pan Grudzień, który przyniósł dla nas lodowe gwiazdki. Chociaż były bardzo śliskie, niektórym z nas udał się je złapać. Przywitaliśmy się z Mikołajem i jego Elfami. Był worek prezentów i zielona choinka. Nad nami falowały białe gwiazdki, a potem z tajemniczej masy wykrawaliśmy kształty choinek i gwiazdek, z których to powstały śliczne ozdoby do zawieszenia. Na koniec odpoczywaliśmy przy muzyce i obserwowaliśmy kolorowe światła. Było świątecznie i magicznie. Miło spędziliśmy czas.
GALERIA

 
   24 listopada pani Krysia Michalik zaprosiła nas do zabawy z panem Listopadem. Chociaż na dworze szaro i buro, deszczowo i mgliście, my nic z tego sobie nie robiliśmy! Wesoła muzyka rozweselała nasze serca, nasze rączki klaskały i grały na różnych instrumentach. Najpierw przywitało nas żółte słoneczko, tak bardzo nam go brakuje w te listopadowe dni! Zbieraliśmy kolorowe liście, które sfruwały z wielkiej chusty. Potem odwiedziły nas wesołe i dźwięczne nutki zapraszając nas do tańca. Wirowały chusty, wstążki i błyszczące wiatraczki. Wsłuchiwaliśmy się w odgłosy jesiennej przyrody rozpoznając szum wiatru i padające krople deszczu, wraz z którym pojawiły się w naszej sali wielkie kałuże a z nimi pan Listopad w czerwonej pelerynie. Jesienne liście falowały nad nami, a my próbowaliśmy ich dotknąć. Po przerwie na drugie śniadanie wykonaliśmy prace plastyczne. Wydzieraliśmy kolorowy papier i wyklejaliśmy narysowane na kartkach części jesiennej garderoby, która ma nas chronić przed zimnem i deszczem. Na końcu odpoczywaliśmy na materacach przy relaksacyjnej muzyce. Było nam bardzo wesoło w ten listopadowy dzień, który wcale nie musi być szary i smutny.
GALERIA

Pani Jesień....
    3 listopada spotkaliśmy się na kolejnych zajęciach integracyjnych. Królowała wśród nas Pani Jesień, która zaprosiła nas do zabawy. Muzyka, instrumenty, kolory, taniec, smaki i zapachy oraz dary przyrody – to wszystko było naszym udziałem. Z owoców i warzyw zrobiliśmy i piliśmy pyszny sok. Wykonaliśmy też kolorowe prace plastyczne wykorzystując farby, papier i suche liście. Na koniec odpoczywaliśmy przy relaksującej muzyce i kolorowych światłowodach i lampach. Milo spędziliśmy wspólnie czas. Zajęcia przygotowały dla nas – pani Kinga Jabłeka Ciurla i pani Agnieszka Budny.
GALERIA

      "JUŻ CZERWIENI SIĘ JARZĘBINA..."

   Witajcie po wakacjach! Końcem września obyły się nasze pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia integracyjne. Pożegnaliśmy lato i przywitaliśmy jesień. Bawiliśmy się przy jesiennej muzyce, z różnymi instrumentami (grzechotki, tuby deszczowe, deseczki, oraz dzwonki rurowe), przyszedł nas odwiedzić rudy rydz, doświadczaliśmy zmysłami zapachy i smaki lata przy stole stymulacyjnym, dotykaliśmy kamyków piasku i muszelek wspominając upalne lato. Później robiliśmy złociste witraże i piliśmy koktail truskawkowy. Zajęcia zakończyliśmy relaksacją wsłuchując się w odgłosy przyrody. Pa, pa złote lato! Wróć do nas za rok!
  Zajęcia przygotowały i prowadziły pani Beata Cieślar i Katarzyna Josek Budny.
GALERIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


     23 czerwca zakończyliśmy kolejny rok szkolny. Dziękujemy naszym Paniom prowadzącym zajęcia: mgr Anicie Herok, mgr Kindze Jabłeka Ciurli, mgr Katarzynie Josek Budny, mgr Beacie Cieślar i Agnieszce Budny. Za obecność, opiekę i uśmiech dziękujemy naszym Paniom Pomoc: Ewie Niemczyk, Joannie Dziendziel i Agnieszce Kwaśniewskiej. Życzymy udanego urlopu.
GALERIA

     ROK RZEKI WISŁY – NASZA WYCIECZKA. 31 maja i 7 czerwca odbyła się coroczna nasza wycieczka. Tym razem pojechaliśmy do Wisły skąd bierze początek nasza Królowa Rzek – Wisła. Rok 2017 jest ogłoszony rokiem rzeki Wisły. Tam nad jej wodami spacerowaliśmy podziwiając, jak toczy swe wody. Obserwowaliśmy nadrzeczną i górską przyrodę. Oglądaliśmy ekspozycję związaną z miejscami i zamkami, wzdłóż których   przepływa Wisła przez całą Polskę. Byliśmy pod małą skocznią narciarską i pod Syrenką, która jest darem miasta Warszawy dla miasta Wisły. Odpoczywaliśmy w parku i bawiliśmy się na placu zabaw. Odwiedziliśmy na widowni w muszli koncertowej pana profesora Hadynę – Jego pomnik – założyciela Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Zjedliśmy pyszne lody w słynnej cukierni "Janeczka" oraz drugie śniadanie w góralskiej restauracji. Przejście głównym deptakiem miasteczka zakończyło się zakupieniem pamiątek. Bardzo miło spędziliśmy czas, pogoda i humory dopisały. Dziękujemy naszym opiekunom i Pani Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Strumieniu, Pani Annie Sławińskiej za udostępnienie busa wraz z przemiłym Panem Kierowcą Ryszardem :)

GALERIA


     Święta tuż, tuż...Grudzień to najpiękniejszy zimowy miesiąc, gdyż wszyscy czekają na Świętego Mikołaja, a potem oczekują na Boże Narodzenie piekąc pierniczki, przystrajając dom i choinkę.
     My też ciekawie przeżyliśmy ten okres oczekiwania. 20 grudnia uczestniczyliśmy w przedświątecznym spotkaniu – wigilijce w naszej macierzystej placówce, w ZPSWR w Cieszynie.
     Obejżeliśmy pięknie przygotowane Jasełka, podzieliliśmy się opłatkiem i zjedliśmy uroczysty posiłek w gronie naszych kolegów, koleżanek i pedagogów, wsłuchiwaliśmy się w śpiewane kolędy przy akompaniamencie akordeonu i skrzypiec. Było niezwykle, a atmosfera była wypełniona radością i pokojem. Dziękujemy za zaproszenie!  22 grudnia, już prawie przed samą Wigilią pani Kinga przygotowała dla nas integracyjne zajęcia: "W świątecznym nastroju". Były zabawy zimowe: piosenki, stymulacje polisensoryczne i zabawy w kole. Obserwowaliśmy kolorowe światła i relaksowaliśmy się przy pięknej muzyce. W drugiej części zajęć wzięliśmy się do pracy. Razem z naszymi nauczycielkami i paniami pomoc ustroiliśmy choinkę, upiekliśmy i przyozdobili pierniczki, zrobiliśmy sałatkę i zasiedliśmy do stołu, by razem uczcić nadchodzące święta, które przypominają nam co roku o narodzeniu naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Słuchając i śpiewając kolędy na chwilkę "zatrzymaliśmy czas".

GALERIA 


    "Świat jest kolorowy na przekór szarościom listopada" -  to tytuł naszego kolejnego spotkania integracyjnego. Pomimo iż za oknem szarość, plucha i zawierucha, Pani Anita przygotowała dla nas bardzo kolorowe zajęcia. Były piosenki pełne kolorów i radości. Tańczyliśmy z tęczowymi parasolami, które wirowały nam nad głowami. Były kolorowe chusty, wstążki, pompony i tasiemki. Próbowaliśmy rozpoznawać kolory i segregować je w pudełkach. Panie zrobiły dla nas wiatraczki, obserwowaliśmy jak się obracają. Budowaliśmy wysoką wieżę z mega – bloków. Graliśmy na kolorowych tubach, a niektórzy z nas zamienili się w kolorowe kredki! Pamiętacie z przedszkola tę piosenkę: "Kolorowe kredki w pudełaczku noszę, kolorowe kredki bardzo lubią mnie!..." To było super! Później chodziliśmy i dotykaliśmy stopami przygotowane przez Panią Anitę płaszczyzny o zróżnicowanej faktórze, swoimi kolorami zachęcały nawet najbardziej ostrożnych z nas do spróbowania. Dłońmi dotykaliśmy kuleczek, makaronu i innych kolorowych rzeczy, by odczuwać różne materiały stymulując sferę dotykową dłoni. Na koniec z pomocą pań wykonaliśmy balonikowe buźki. Było nam bardzo wesoło. Po tych wszystkich kolorowych atrakcjach zjedliśmy tęczową galaretkę i odpoczęliśmy na materacu przy relaksującej muzyce. Och! Ale było fajnie! 

GALERIA


Co Pani Jesień w darze  nam niesie?
     04 listopada 2016 roku odbyła się zabawa integracyjna wszystkich grup rewalidacyjno – wychowawczych mieszkańców domu pomocy społecznej w Strumieniu. Prowadząca zaprosiła wychowanków do wspólnej wesołej jesiennej zabawy pt.  „Co Pani jesień w koszyku nam niesie?” Pierwszą część zajęć objęły zabawy muzyczno – ruchowe z rekwizytami. Uczestnicy zamieniali się w jesienne grzybki, kasztanki, jesienny wiatr czy rzepki wykonując radosne zadania. Odwiedził ich miotlarz, który porządkował jesienne grządki. Przy wspólnym śpiewaniu poznaliśmy nowe piosenki. Wachlowaliśmy się płachtami foli malarskiej, która obrazowała nam zmienną pogodę jesienną. Uczniowie uczestniczyli w stymulacji polisensorycznej darami jesieni: kasztany, żołędzie, orzechy, jarzębina oraz pestki dyni. W drugiej części zajęć nauczyciele wraz z wychowankami przygotowywali jabłka z kruszonką, które upiekliśmy w piekarniku. Słodki poczęstunek obejmował kruszonkę oraz wodę ze słodkim sokiem orzechowym. Zajęcia plastyczne poświęciliśmy na wykonaniu rękawiczkowego robaczka oraz kartonowego jabłka, w którym mieszkał jako lokator. Zakończeniem zajęć była wspólna relaksacja przy odprężającej muzyce z wykorzystaniem projektorów świetlnych.

Katarzyna Josek – Budny 

GALERIA


Pożegnanie lata – w lesie i ogrodzie.
     29 września spotkaliśmy się na pierwszych w tym roku szkolnym zajęciach integracyjnych. Przywitaliśmy się piosenką o słoneczku i wspominaliśmy upalne i kolorowe dni lata.
     Owoce i warzywa to plony tej ciepłej pory roku. O nich śpiewaliśmy  i doświadczaliśmy polisensorycznie. Bawiliśmy się przy muzyce przygrywając grzechotkami. "Zbieraliśmy" do koszyczka: jabłka, gruszki, kapustę i marchewkę. "Spacerowaliśmy" po lesie i "spotkaliśmy" rudą wiewiórkę.Wraz z nauczycielami wykonaliśmy pracę plastyczną – z kolorowego papieru – każda grupa przygotowała swoje przetwory w słoiku. Obieraliśmy marchewki i jabłka, zrobiliśmy z nich pyszny sok. Mniam, ale nam smakował!
      Na koniec odpoczywaliśmy na materacach i odśpiewaliśmy piosenkę: "Żegnaj lato na rok, stoi jesień za mgłą!" Zajęcia dla nas przygotowała pani Beata.

GALERIA


 


     24 czerwca pożegnaliśmy Rok Szkolny 2015 – 2016 i radośnie powitaliśmy wakacje. Pani Kasia przygotowała dla nas zabawy – piosenki opowiadające o słonku, chmurkach i stokrotkach. Mogliśmy też "pofrówać" nad łąką jak motylki. Na koniec pani Beata podziękowała wszystkim za pracę i naukę, a nasze panie rozdały nam świadectwa – zaświadczenia o pomyślnym ukończeniu roku naszych zajęć.

Dziękujemy za opiekę:
Pani Dyrektor Agnieszce Kozieł,
Pani Wicedyrektor Małgorzacie Niedobie,
Siostrze Dytektor Domu Pomocy Społecznej Karinie Mrozik

 Dziękujemy za prowadzenie zajęć:
Pani Anicie Herok,
Pani Kindze Jabłeka – Ciurla,
Pani Krystynie Michalik,
Pani Agnieszcze Wróblewskiej,
Pani Katarzynie Josek – Budny,
Pani Beacie Cieślar.

 Dziękujemy naszym Paniom Pomoc: Joannie Dziendziel i Ewie Niemczyk.
Wszystkim Pniom życzymy miłego odpoczynku.

UCZNIOWIE ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH DPS STRUMIEŃ

GALERIA


      "Morskie opowieści", to wiodący temat naszego czerwcowego spotkania. Wakacje tuż, tuż. Słonko coraz mocniej grzeje, a nam się marzy ciepły piasek i szum morskich fal. Dlatego też, Pani Anita przygotowała dla nas zabawy, które pozwoliły nam chociaż na krótko przenieść się na nadmorski brzeg. Oglądaliśmy zapaloną latarnię morską, obserwowaliśmy pluszowe rybki w falach błękitnej tkaniny i próbowaliśmy je złapać. Następnie Karol – rekin łapał mniejsze rybki, a potem przypłynęła do nas cała ławica kolorowych ryb! Mogliśmy dotykać delikatne fale z tiulu i słuchać odgłosów morza i nagle... odwiedził nas morski potwór, który został przepędzony przez piratów!
      Piraci byli dla nas mili i przywieźli nam skrzynię pełną różnych skarbów, które wszyscy mogli oglądać i dotykać.Następnie wykonaliśmy prace plastyczne używając papieru, świecy i farby.
     Po wszystkich tych ciekawych przygodach odpoczywaliśmy na materacach wśród kolorowych baniek mydlanych obserwując wodne słupy z rybkami. Bawiliśmy się bardzo fajnie! Achoj!

GALERIA


     25 maja odbyły się nasze kolejne zajęcia integracyjne, pt.: "Pszczółka Maj sobie lata – zabawy na brzęczącej łące." I naprawdę ta pszczółka do nas przyleciała! Bawiliśmy się z Mają przy radosnej wiosennej muzyce. Graliśmy na instrumentach, wcielaliśmy się w różne stworzenia, które zamieszkują nasze łąki. Były to: pszczoły, motyle, żaby, bocian, konik polny, ślimak a nawet przyleciały muchy, ale były bardzo wesołe!
      Podczas zabaw przypominaliśmy sobie nasze części ciała, doskonaliliśmy motorykę dużą, pogłębialiśmy nasze koleżeńskie relacje, wąchaliśmy konwalie, słuchaliśmy odgłosów owadów i żab, zrobiliśmy dużą kolorową łąkę z bibuły, a na koniec odpoczywaliśmy pod kolorową tęczą. Bawiliśmy się fantastycznie.
Zajęcia poprowadziła pani Beata Cieślar.

GALERIA


     23 maja wyruszyliśmy na naszą coroczną wycieczkę. Tym razem pojechaliśmy do parku zdrojowego w Jastrzębiu Zdroju. Od rana świeciło dla nas słońce. W parku podziwialiśmy wiosenną przyrodę: zieleń drzew, kwitnące kolorowo rododendrony i azalje. Spacerowaliśmy ścieżkami starego parku i odpoczywaliśmy przy pięknej fontannie. Przechodziliśmy obok zabytkowego Domu Zdrojowego i zażywaliśmy inhalacji w nowo odrestaurowanym pawilonie zdrojowym, gdzie bulgotała wesoło zabłocka solanka. Później zjedliśmy kanapki i desery. Miło spędziliśmy czas wśród pięknej zieleni i kwiatów.

GALERIA    


    BAŁWANEK BULI NA TROPIE WIOSNY to myśl przewodnia kolejnego wspólnego spotkania integracyjnego zrzeszającego wszystkie grupy rewalidacyjno – wychowawcze. 08 lutego jeszcze w karnawałowych nastrojach spotkaliśmy się na wspólnej zabawie. Tradycyjnie rozpoczęliśmy od zabaw powitalnych i wprowadzających w temat, których celem było indywidualne powitanie każdego uczestnika zajęć, poznanie instrumentów oraz kolorów kojarzonych się z zimą pod przeróżnymi postaciami. Następnie nasz bohater zaprosił wszystkich do „bałwankowych zabaw zimowych”. Były to zabawy z podkładem muzycznym w kręgu, w parach, z podziałem na role, z rekwizytem i instrumentem, gdzie dominował szeroko pojęty ruch. W trzeciej części naszego spotkania odbył się bal u królowej Zimy. Nie zabrakło więc serpentyn, baloników, karnawałowych czapeczek, kolorowych chust. Wszystko to zostało wplecione w skoczne, karnawałowe rytmy muzyczne. Kończąc zabawę nasz bałwanek znalazł upragnioną Wiosnę, pożegnał się z nami i obiecał, że wróci do nas za rok. Po takich harcach spragnieni usiedliśmy do stołu i pokrzepiliśmy się herbatką: „zimową poezją”. Następnie przeszliśmy do działania plastycznego. Każda grupa wylosowała swojego bałwanka i ubrała go w przygotowane białe materiały (wata, waciki, puch, koronki, materiały o zróżnicowanej fakturze), wykonanie małych elementów odbyło się z pomocą farb i korka. Na koniec – zasłużony odpoczynek na materacu, podczas relaksacji mieliśmy okazję wsłuchać się w spokojne zimowe piosenki…
Zajęcia przygotowała i oprowadziła pani Krysia.

GALERIA


„Styczeń śniegiem prószy, my chowamy uszy”.

     29 stycznia odbyły się kolejne zajęcia integracyjne wszystkich grup rewalidacyjnych. Chociaż zimy nie było widać za oknem, my bawiliśmy się doskonale przy utworach wprowadzających w zimowo – karnawałowy nastrój. „Pani Zima” przywitała nas wszystkich pytając o nasze zdrówko i przynosząc nam wodę – żywioł zimy – byśmy mogli poczuć jaka jest zimna i mokra. Potem bawiliśmy się przy piosenkach opisujących tę białą porę roku, graliśmy na instrumentach i dużo ruszaliśmy się podejmując różnorodne ćwiczenia i konkurencje, np.: rzut woreczkiem lub piłeczką do miski, toczenie dużej piłki między kijkami, przejście przez tunel, jazda na „saneczkach” z koca. Byliśmy bardzo aktywni, nasze zabawy ruchowe zakończyliśmy w rytmie muzyki karnawałowej. Następnie był odpoczynek przy herbatce i budyniu, a później zabraliśmy się do wyklejania plasteliną zimowych ilustracji. Na sam koniec odpoczywaliśmy na materacach relaksując się spokojną muzyką i bawiąc się kolorowymi światłowodami.
Zajęcia przygotowała i poprowadziła pani Beata.

GALERIA


Pędzi zima...

     W grudniu wspólnie przywitaliśmy panią zimę. Zima to piękna pora roku, która niesie ze sobą święta Bożego Narodzenia. Dlatego też to spotkanie integracyjne było już bardzo świąteczne. Przygotowaliśmy ozdoby i ubraliśmy choinkę. Upiekliśmy ciasteczka, świąteczną babkę, przygotowaliśmy pyszną sałatkę. W trakcie tych przygotowań słuchaliśmy pięknych kolęd i pastorałek. Mogliśmy poczuć już magię nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Po wspólnych przygotowaniach pięknie nakryliśmy do stołu, a potem zasiedliśmy do niego. Degustowaliśmy przygotowane pyszności i śpiewaliśmy kolędy. Było bardzo miło! Spotkanie przygotowała i poprowadziła pani Kinga.

GALERIA


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

„Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś!”.

    Jak co miesiąc spotkaliśmy się wszyscy razem na wspólnej zabawie zrzeszającej wszystkie grupy rewalidacyjno – wychowawcze. Tym razem punktem przewodnim naszego spotkania były misie – i te małe i te duże, żółte, brązowe, te tchórzliwe i te śmiałe. Misie są najlepszymi przyjaciółmi dzieci, można z nimi przeżywać ciekawe przygody, dodają otuchy, pocieszają, łagodzą lęki, sprawiają radość. Podczas wspólnego spotkania bawiliśmy się w rytm różnorodnych „misiowych” przebojów, od powolnych taktów do bardzo dyskotekowych czym sprawiliśmy ogromną radość naszym podopiecznym. Nasze tańce i swawole były jakby przerywane wierszami i piosenkami o misiach  znanych nam z bajek i dobranocek. Dzięki misiom utrwaliliśmy sobie schemat ciała, graliśmy na instrumentach tych tradycyjnych jak i nietypowych, a przede wszystkim mieliśmy ogromną okazję do szeroko pojętego ruchu. Po takich harcach spragnieni udaliśmy się do stolików na pyszną herbatkę z miodem. Trochę pokrzepieni przystąpiliśmy do działania plastycznego. Każda grupa miała za zadanie okleić misia materiałami o zróżnicowanej fakturze. A na koniec – zasłużony odpoczynek na materacu, podczas relaksacji mieliśmy okazję wsłuchać się w kołysanki o misiach, jesieni… i tak szybko upłynął nam czas i rozeszliśmy się do grup. 

  Spotkanie i zabawy przygotowała i poprowadziła pani Krystyna Michalik. 

GALERIA


JESIENIĄ, JESIENIĄ…

    30 października odbyło się kolejne spotkanie integracyjne grup rewalidacyjno – wychowawczych pt. „Jesienią, jesienią…”, które poprowadziła pani Anita Herok. Głównym celem spotkania było przedstawienie uczniom jesiennego świata przyrody i różnych zjawisk, które ze sobą niesie jesień. Po krótkiej muzycznej rozgrzewce do wspólnej zabawy zaprosiła nas Pani Jesień, która przyniosła ze sobą różne „dary”. Były nitki babiego lata, jabłka w sadzie, kasztany, leśne zwierzęta, nie zabrakło również grzybków, które odtańczyły wesoły taniec, a kolorowe liście wirowały w rytm muzyki. Mieliśmy także okazję poczuć podmuchy jesiennego wiatru, usłyszeć jakie dźwięki wydaje wiatr, a także dowiedzieliśmy się skąd się bierze deszcz. Po krótkim odpoczynku przy ciepłej herbatce przystąpiliśmy do działania plastycznego, którego celem było ozdobienie papierowego latawca przy użyciu różnych materiałów plastycznych. Nasze spotkanie zakończyło się krótką relaksacją przy piosenkach „masażykach”.

GALERIA


Wrześniowe zabawy dźwiękowe.
     W tym roku szkolnym pierwsze spotkanie grup rewalidacyjno – wychowawczych wprowadziło nas w świat dźwięków. Od tych, które możemy samodzielnie tworzyć: śpiewając, klaszcząc, tupiąc; po te wydawane poprzez instrumenty, których nazw nawet nie znaliśmy. Powitaliśmy każdego uczestnika grając dla Niego, potem mieliśmy okazję poruszać się w rytm melodii oraz poćwiczyć pod dyktando  dźwięków. W trakcie różnorodnych zabaw towarzyszyły nam nagrania takich instrumentów jak: trąbka, puzon, harfa, marimba, kalimba, skrzypce, saksofony, klarnety, obój i wiele jeszcze innych. Po zabawie w chmurę śniegową przyszedł czas na herbatkę, której przygotowanie dostarczyło naszym uszom dźwięków z grupy „czynności codzienne”. Potem każda grupa ubarwiła wybrany przez siebie schematyczny rysunek skrzypiec, gitary, trąbki, djembe i saksofonu według własnego pomysłu. Na zakończenie, podczas relaksacji słuchaliśmy odgłosów strumyka, wzbogaconych o szum kijów deszczowych wykonanych przez nasze panie: Krysię i Anitę. Z błogiego stanu wyprowadziła nas „pobudka niedźwiadka”, po której marszowym krokiem rozeszliśmy się do grup.

GALERIAKoniec Roku Szkolnego

     26 czerwca zakończyliśmy kolejny rok szkolny. Żegnamy nasze kolorowe klasy i witamy wesoły czas wakacji i odpoczynku. Miniony rok był naprawdę udany! Nasze panie starały się przybliżyć nam otaczający nas świat. Poznawaliśmy go wszystkimi zmysłami w rytmie czterech pór: jesieni, zimy, wiosny i lata. Panie Nauczycielki pomagały nam utrzymywać dobrą kondycję fizyczną poprzez różne ćwiczenia, zabawy oraz hydroterapię, a także kondycję psychiczną poprzez wesołe piosenki, zabawy muzyczne i obecność pełną akceptacji, zrozumienia i cierpliwości.
    Byliśmy na wycieczce w uzdrowiskowej beskidzkiej miejscowości – Ustroń nad Wisłą, a na koniec roku, w czerwcu wielką niespodzianką było dla nas spotkanie z psem: Dagą.
DZIĘKUJEMY ZA CAŁY ROK Z NAMI I ZA WASZĄ PRACĘ.
Do zobaczenia we wrześniu! :)
 
Chłopaki z rewalidacji.
GALERIA

Cztery łapy

     Na naszym ostatnim czerwcowym spotkaniu integracyjnym, mieliśmy niepowtarzalną okazję zapoznania się z Dagą, wspaniałym psem, z którym przyjechała do nas Pani Aga. Dla większości z nas była to pierwsza okazja w życiu na bliski kontakt z czworonogiem :-). Każdy z nas mógł Go nakarmić smakołykiem, pogłaskać, przytulić się.
    Na pamiątkę tego dnia wykonaliśmy pieski z tektury, oklejając je łatkami z różnorodnych materiałów. Potem wspólnie bawiliśmy się przy psich przebojach, testowaliśmy swoje nosy i poszukiwaliśmy ukrytych kości. Na zakończenie oddaliśmy się psim przyjemnościom - drapania i wylegiwania się, wsłuchując się w piosenki słynnego Pankracego.
GALERIA
 

BO TO JEST JUŻ MAJ
 
„Bo to jest już maj
i pachnie nim gaj
a w koło cudownie
że ach…”
 
      27 maja spotkaliśmy się wszyscy na wspólnej zabawie zrzeszającej wszystkie grupy rewalidacyjno –wychowawcze. Nasze muzyczne spotkanie zostało podzielone na trzy bloki tematyczne. W pierwszej części nastąpiło tradycyjne przywitanie wszystkich uczestników, powitanie słoneczka - naszego przewodnika po zabawie, zabawy integracyjne w kole. Drugi blok to majowa aura pogodowa. Tutaj wszyscy słuchaliśmy odgłosów wiosny „o świcie”, a potem poznaliśmy atrybuty maja: a mianowicie bawiliśmy się ze słoneczkiem, czuliśmy na własnym ciele powiew wiosennego wiatru oraz padającego deszczu, skakaliśmy po kałużach, słuchaliśmy odgłosów burzy a na końcu przybyła do nas tęcza – piękna i kolorowa. Majowa łąka, to ostatni blok zabaw ruchowych. Tutaj bawiliśmy się razem z motylkami, pszczółkami, biedronkami, spotkaliśmy bociana a w oddali słyszeliśmy kukułkę i pięknie szumiący strumyk, w którym z przyjemnością się zanurzyliśmy. Po tak intensywnych zabawach z przyjemnością pokrzepiliśmy się owocowymi sokami. Zadaniem kończącym nasze spotkanie było wykonanie pracy plastycznej za pomocą korka od butelki, metodą stemplowania różnych losowo wybranych „majowych postaci”. Oj piękne prace wyszły!… Po krótkiej relaksacji muzycznej pożegnaliśmy się i rozeszliśmy się do grup.    
 GALERIA

".....na wiosnę kwiatki rosną i kwitnie miesiąc maj!...."

 
     20 maja wyruszyliśmy na wycieczkę do Ustronia położonego u stóp Równicy w naszych Beskidach. Zwiedziliśmy to urokliwe miasteczko: bibliotekę, rynek oraz kościół św. Klemensa. Spacerową aleją przemaszerowaliśmy nad rzekę Wisłę, by podziwiać jej piękne brzegi i beskidzkie szczyty. Odwiedziliśmy plac zabaw i ustroński park. W kawiarni Oaza zjedliśmy nasz prowiant i raczyliśmy się lodami – ale było fajnie! Trochę martwiliśmy się o pogodę, dopisała jednak - była w sam raz!
GALERIA

ROZŚPIEWANA ZAGRODA

 

Ko, ko, ko, ko” - gdacze kurka                

Co ma piękne białe piórka

Kogut zagrał na grzebyku:

Kukuryku!, Kukuryku!”

To muzyka jest z podwórka.
 
            24 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie integracyjne grup rewalidacyjno – wychowawczych – pt. „Rozśpiewana zagroda”. Tematem przewodnim spotkania było poznanie zwierząt z wiejskiego podwórka. Prowadząca zajęcia, pani Anita zaproponowała szereg wesołych zabaw muzyczno – ruchowych, inscenizacyjnych i z rekwizytem. Towarzyszyły nam zwierzęta domowe – kury, owce, świnki, krowy, kaczki, króliki i wiele innych. W miarę możliwości próbowaliśmy naśladować wydawane przez nich dźwięki lub interpretowaliśmy je na instrumentach perkusyjnych. Podczas zabaw ruchowych mogliśmy poczuć się, jak kaczuszki spacerując „gęsiego”, poskakać przytupując jak króliczki czy pojeździć na „koniku”. Zadaniem zwieńczającym spotkanie było wykonanie pracy plastycznej za pomocą odcisków dłoni lub palców przedstawiającej zwierzę mieszkające na wsi. Po krótkim odpoczynku przy herbatce i relaksacji muzycznej pożegnaliśmy się przy dźwiękach wesołych zwierzęcych odgłosów.
GALERIA

"Chodzi marzec czarodziej,

po chmurach, po lodzie,

aż tu nagle hokus, pokus:

i już pączki na patyku,

i już trawka na śnieżniku.

Och ten marzec – czarodziej!"
 
 Tak, już wiosna za pasem! Żegnamy się z zimą i wyczekujemy wiosny!
     27 marca, jak co miesiąc, spotkaliśmy się na wspólnych zajęciach, które prowadził Pan Marzec, czyli nasza pani Kinga. Były zabawy muzyczne z marzanną, manipulowanie w ziemi, "kąpiel" w szeleszczącym strumyku i mieszanie kaszy marcowej. Razem z naszymi paniami robiliśmy kolorowe ptasie gniazdka, a potem zabraliśmy się do robienia pasty jajecznej. Ale było pysznie! Na koniec relaksowaliśmy się słuchając odgłosów wiosennej przyrody i śpiewu ptaków. 
GALERIA 

Wielkanocne warsztaty plastyczne.

    19 marca odbyły się u nas, wielkanocne warsztaty plastyczne, w integracji z uczniami klas specjalnych strumieńskiego gimnazjum. Wraz z zaproszonymi gośćmi tworzyliśmy dekoracje i kartki świąteczne. Materiał z którym pracowaliśmy to: masa solna, masa wiórowa, styropian, tkaniny o zróżnicowanej faktórze, kolorowy papier, siano. Po wykonanej pracy podziwialiśmy nasze rękodzieła. Częstowaliśmy się słodkościami i rozmawialiśmy przy herbatce. Miło jest spotkać się z naszymi kolegami z gimnazjum.
GALERIA

PAN KARNAWAŁ ODCHODZI...

    17 lutego, w ostatki, wesoło pożegnaliśmy czas karnawałowych szaleństw :) Wszyscy uczniowie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych wraz z paniami i opiekunami zebraliśmy się na wspólnej zabawie. Były balony i serpentyny, bawiliśmy się w parach i w kole. Prawie każdy z nas miał przebranie, czapeczkę lub maskę! Mogliśmy hałasować trąbkami i głośną muzyką. Panie zatańczyły dla nas taniec hiszpański z wachlarzami!
     Podczas zabaw i piosenek przypominaliśmy sobie jakie mamy części ciała i próbowaliśmy naśladować pokazywane przez nauczycielki gesty do słów piosenek: „Jestem sobie gruby misio...” i „Ula w śniegu się kula”. Po tańcach i wspólnej zabawie odpoczęliśmy racząc się coca – colą i paluszkami, by później zabrać się za robienie ciasta na tzw. „chrust” lub inaczej faworki!
Wyszły doskonale – mniam, mniam! Gdy już uraczyliśmy się naszymi smakołykami odpoczywaliśmy przy relaksacyjnej muzyce. Czas hucznych zabaw przeminął, ale za rok znów ruszymy w karnawałowy tan!
GALERIA

ZIMA LUBI DZIECI

 
Zima lubi dzieci
najbardziej na świecie
dorośli mi mówią: nie wierzę
dzieci roześmiane stawiają bałwana
dorośli stawiają kołnierze…”
 
30 stycznia odbyło się kolejne integracyjne spotkanie wszystkich grup rewalidacyjno – wychowawczych podczas którego Zima udowadniała nam, że nie jest sroga wcale i bardzo lubi dzieci. Na początek, po przywitaniu każdego uczestnika, Pani Zima zaprosiła nas do wspólnych zabaw muzyczno – ruchowych. Rozpoczęliśmy od rozgrzewki całego ciała bo jak wiadomo „w zimie ciepła jest za mało”. Następnie pani Zima wszędzie rozsypała śnieżne gwiazdki, których biel mogliśmy podziwiać w świetle UV. Gdy już napadało śniegu – Radek, Karol i Kacper wspólnie „ulepili” ogromnego bałwana, który towarzyszył nam do końca zabawy. Zima to przede wszystkich czas śnieżnych zabaw dlatego „pozjeżdżaliśmy z górki na pazurki”, „sunęliśmy na saneczkach w dal”, ślizgaliśmy się lodzie i mrozie, toczyliśmy kule i kulki, tańczyliśmy na śniegu a najodważniejszych Pani Zima zawinęła w wesołe „foliowe naleśniki”. Nie zabrakło również akcentu karnawałowego – wystrojeni w karnawałowe czapeczki i muszki zatańczyliśmy walczyka oraz pobawiliśmy balonikami. Na koniec zabaw muzyczno – ruchowych Zima pozostawiła to co najbardziej wszyscy lubimy… bańki mydlane. Następnie pani Zima zaproponowała nam wykonanie bałwanków z masy papierowo – mydlanej. Powstały naprawdę śmieszne „śnieżne ludziki”. A jak wiadomo „najlepszy na zimowe chłody jest łyk gorącej herbaty” dlatego pani Zima poczęstowała nas zimową owocową herbatką z cynamonem i imbirem. Na koniec relaksując się przy nastrojowych zimowych kołysankach, wpatrywaliśmy się w „migające gwiazdki na zimowym niebie” a pani Zima „przykryła nas puchową śnieżną pierzynką”, mówiąc nam do widzenia….
GALERIA

PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE

 
„Podzielimy się opłatkiem
wszystkie żale wymażemy
i życzenia najwspanialsze
wyszepczemy”.
 
Tym razem spotkaliśmy się wszyscy, nie na zabawie, a przy suto zastawionym stole, aby pośpiewać wspólnie kolędy i pastorałki, smakować pięknie przygotowanych potraw i ciast. Był to czas radosny pełny śmiechu ale i zadumy. Życzyliśmy sobie abyśmy w Nowym Roku spotkali się wszyscy w tym samym składzie. 
GALERIA

ŚWIĘTA ZA PASEM

 
„… A Mikołaj pędzi
a Mikołaj gna…”
 
    Święta za pasem – dlatego spotkaliśmy się, żeby wspólnie zająć się przygotowaniami. Po piosence o Mikołaju, którego nadejście zwiastuje, że Święta tuż, tuż; zabraliśmy się za pieczenie babki piernikowej i ciasteczek o aromatycznym zapachu. Poznawaliśmy kolejne składniki ciasta dostępnymi zmysłami, a także różne sprzęty kuchenne. W przerwie kosztowaliśmy herbat doprawionych anyżem, goździkami, cynamonem, cytryną, pomarańczą i grejpfrutem. – oj skomponowanie tych smaków dało zadziwiające efekty. I dalej do pracy – sałatka, kartki świąteczne, stroik i oczywiście strojenie choinki. Na zakończenie przy blasku Świątecznego Drzewka zaśpiewaliśmy wspólnie piosenki życząc wszystkim „WESOŁYCH ŚWIĄT”.
 
Spotkanie poprowadziła: Agnieszka Wróblewska
GALERIA

Przedświąteczne pieczenie pierników.

 
     11.12.2014 delegacja chłopców z zajęć rewalidacyjno – wychowawczych wraz z opiekunami udała się do Gimnazjum w Strumieniu na zaproszenie nauczycieli pracujących oraz uczni uczących się w zespole edukacyjno – terapeutycznym. Celem naszego spotkania było wspólne pieczenie piernikowych świątecznych ciasteczek. Nasi koledzy odmierzali wszystkie składniki, mieszali i wyrabiali ciasto. Naszym zadaniem było zrobienie różnokolorowego lukru do dekoracji ciasteczek. Wspólnymi siłami wałkowaliśmy ciasto i wykrawaliśmy różnorodne ciasteczka przy użyciu ciekawych foremek. A na koniec upieczone już ciasteczka dekorowaliśmy wcześniej przygotowanymi lukrami i posypkami. Przez całe nasze spotkanie towarzyszyły nam kolędy, które niewątpliwie przypominały nam o zbliżających się świętach. W miłej atmosferze czas szybko płynie i ani się spostrzegliśmy a już musieliśmy się pożegnać. Z dwoma torebkami ciasteczek w ręce udaliśmy się do domu. W imieniu chłopców – Marka, Pawła, Radka, Michała i Adasia – dziękujemy za zaproszenie.    
GALERIA  

„LISTOPADOWA PODRÓŻ ZMYSŁÓW”

 
„Pan Listopad swój parasol
w ręce mocno trzyma i powiada,
że niedługo przyjdzie do nas zima…..”
 
Kolejne spotkanie integracyjne wszystkich grup rewalidacyjno-wychowawczych odbyło się 28 listopada. Mieliśmy okazję pobawić się z Panem Listopadem, a jednocześnie pożegnać już jesień. W zabawach przeważnie towarzyszył nam deszczyk, a także chmurki. Było zimno i mokro. Zbieraliśmy i podrzucaliśmy na chuście ostatnie opadające liście z drzew. „Listopadowa podróż zmysłów” była dla nas ciekawym doświadczeniem. Oprócz zabaw, które prowadził Pan Listopad czyli pani Kinga, mogliśmy także pohuśtać i powozić się w kocykach .Wąchaliśmy rozmaite przyprawy, aromaty, olejki. Najciekawsza dla nas była stymulacja smakowa. Smakowaliśmy różne dżemy oraz przetwory z owoców, miód, krem czekoladowy, syrop z zielonej szyszki itp. Ugniataliśmy także masę solną i robiliśmy z niej chmurki, listeczki. Pod koniec zajęć zjedliśmy pyszną owsiankę, przystrojoną suszonymi rodzynkami, żurawiną, potartym jabłkiem, kawałkami bananów, posypaną potartą czekoladą.
 
Spotkanie prowadziła: Kinga Jabłeka-Ciurla
GALERIA

TRENING AKTYWNOŚCI SPORTOWEJ

      27 listopada delegacja chłopców z zajęć rewalidacyjno – wychowawczych wraz z opiekunami skorzystała z zaproszenia i przybyła do ZPSWR w Cieszynie aby wziąć udział w Programie Aktywności Sportowej. Było to spotkanie rehabilitacyjno – rekreacyjne przeznaczone dla osób niepełnosprawnych intelektualnie z stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim za sprzężoną niepełnosprawnością fizyczną. Spotkaniu towarzyszyła przyjemna atmosfera, pełna radości , oklasków, dopingu i śmiechu. W zawodach nie było rywalizacji – wygranych i przegranych wszyscy byli zwycięzcami czego dowodzą otrzymane dyplomy oraz drobne upominki. Chłopcy reprezentujący Dom Pomocy Społeczne w Strumieniu brali udział w następujących konkurencjach: Paweł – obroty, równoważnia, przechodzenie przez tunel. Marek – nakładanie kółek na stojak, przechodzenie przez tunel. Radek – pokonywanie nierównego podłoża, rzut do celu. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy!
GALERIA

„CO W KOSZYKU JESIEŃ NIESIE?”

 
„Dawno minęło już lato
nadeszła jesień już
spadają liście z drzewa
a zima jest tuż, tuż…”
 
     Tradycyjnie, w ostatni piątek miesiąca, odbyło się spotkanie integracyjne wszystkich grup rewalidacyjno – wychowawczych. Tematem przewodnim tegoż spotkania była JESIEŃ: kolorowa, wietrzna, mokra… Nasze spotkanie rozpoczęliśmy zagadką muzyczną – z jaką to porą roku będziemy się dziś bawić? Obyło się bez pomyłki – z Jesienią. Pani Jesień w swoim koszu przyniosła przeróżne rzeczy. Wszyscy mieliśmy możliwość poznać jesienne skarby: zobaczyć, wąchać, dotknąć, smakować a nawet usłyszeć. Wiatr to dominujący atrybut jesieni: czuliśmy go wszyscy na całym ciele, zbieraliśmy porozrzucane przez niego kolorowe listki, słuchaliśmy jakie dźwięki wydaje… Jesień daje nam pyszne owoce i warzywa – tak ważne dla naszego zdrowia. W tańcu bawiliśmy się z jabłuszkiem, gruszką i śliweczką, a na koniec Pawełek wszystkie te owoce zbierał do koszyczka. Do naszej zabawy dołączył Strach na wróble, który już nie chał samotnie stać tylko chciał się z nami bawić. Z ukrycia podpatrywaliśmy jak jeżyk i mróweczki zbierają zapasy na zimę. Pani Jesień w swoim koszyku zebrała pokaźne plony z ogródka. W całej krasie zaprezentował nam się: pomidor, cebula, ogórek, kapusta, buraczek. Szybko przemknął obok nas „jarzynowy wóz” wypełniony po brzegi przeróżnymi warzywami. A w lesie – również mnóstwo skarbów jesiennych: kasztanki, żołędzie, orzeszki, jagódki, grzybki… a końcu lisek chytrusek podpatrywała tańczącą wiewióreczkę. Pani Jesień w swym koszyku przyniosła i coś dla nas: pyszną herbatkę, która nas orzeźwiła i jabłuszka które nas nieco wzmocniły.
     „List, listeczek” – to temat naszej pracy plastycznej. Wspólnie odbijaliśmy różnego rodzaju liście z pomocą wałka – wyszły całkiem interesujące prace. Na koniec odpoczęliśmy słuchając bajki czytanej przez prowadzącą: „Deszcz i Borowik”. Pożegnaliśmy się i rozeszliśmy do grup.
 
Spotkanie poprowadziła: Krystyna Michalik
- Wszystkim dziękuję za wspólną zabawę.          
 
 GALERIA

„WSPOMNIENIE LATA – KOCIE OPOWIEŚCI.”

 
Lato mruga, złotym okiem.
Już szykuje się do drogi.
Żegna się z nami razem z bocianami,
dylu, dylu na badylu, razem z bocianami...”
 
    26 września odbyło się pierwsze spotkanie integracyjne grup rewalidacyjno – wychowawczych organizowanych przy DPS w Strumieniu. Pożegnaliśmy kolorowe i gorące lato, które zostawiło nam swoje dary: warzywa i owoce. To o nich, były zabawy muzyczne. Mogliśmy je dotykać, wąchać i smakować. Na niby gotowaliśmy zupę jarzynową, a podczas zabawy przerzucaliśmy sobie gruszki z fartuszka do fartuszka. Piliśmy pyszny sok marchewkowy, kosztowaliśmy dżemy, a panie pomogły nam zrobić prawdziwą sałatkę jarzynową. Przez całe spotkanie towarzyszył nam czarny kot – pani Beata – który swoimi opowieściami zapraszał nas do zabaw: „Było kotków siedem”, „Uciekaj myszko do dziury”, „Kocie drogi” i innych. Koty bardzo lubią mleko więc nasz kot też nas nim poczęstował. Później podczas zabaw paluszkowych przypominaliśmy sobie gdzie i jakie mamy części ciała. Na koniec odpoczywaliśmy przy muzyce relaksacyjnej – słuchaliśmy śpiewu leśnych ptaków. I wreszcie przy akompaniamencie grzechotek zaśpiewaliśmy:
„Żegnaj lato na rok, stoi jesień za mgłą, czekamy wszyscy tu, pamiętaj nas i wracaj znów...”
 
Spotkanie prowadziła: Beata Cieślar
GALERIA


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013 / 2014

Wszyscy – w pełnej obsadzie – spotkaliśmy się po raz ostatni aby zakończyć rok szkolny. Każdy wychowanek otrzymał zaświadczenie ukończenia zajęć rewalidacyjno – wychowawczych, były piosenki, tańce oraz pamiątkowe zdjęcia. 

 

GALERIA 


     W ostatnim tygodniu roku szkolnego delegacja chłopców z zajęć rewalidacyjno – wychowawczych wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę. Wybraliśmy Kończyce Małe – miejscowość położoną ok. 13 km od Cieszyna oraz około 14 km od Jastrzębia Zdroju. Gościniec zamkowy – nasze miejsce docelowe – to idealne miejsce dla osób poszukujących odpoczynku. Położony jest w urokliwej i spokojnej okolicy wśród parkowych drzew, nad brzegiem malowniczych stawów w zabytkowym obiekcie. Spacerowaliśmy pięknymi alejkami, chodziliśmy po drewnianych mostkach łączących stawy, patrzyliśmy na rozciągający się przepiękny widok, odpoczywaliśmy w zaciszu zamku, bawiliśmy się na placu zabaw… tylko pogoda spłatała nam troszeczkę psikusa: to świeciło słoneczko, to padał deszczyk. Mimo wszystko miło i szybko upłynął nam czas – ani się spostrzegliśmy a już musieliśmy wracać do domu.  

GALERIA


    „Wakacje tuż… tuż… - czyli przeżyjmy to jeszcze raz” to tytuł ostatniego spotkania integracyjnego zorganizowanego dla wszystkich grup rewalidacyjno – wychowawczych. Spotkaliśmy się wszyscy razem aby powspominać kończący się już rok szkolny. Prowadząca przywitała każdego uczestnika zajęć i podzieliła blok zabaw muzyczno – ruchowych i stymulacyjnych na konkretne pory roku. Rozpoczęliśmy od tańca pór roku - zachęcały one naszych chłopaków do wspólnej zabawy. Blok zabaw otwarła kolorowa Jesień. Przenieśliśmy się wszyscy do sadu, gdzie Paweł, Karol i Oskar zbierali owoce, później żwawo wszyscy kroczyliśmy leśną ścieżką usłaną różnorodnymi matami stymulacyjnymi. Po drodze spotkaliśmy wiewiórkę (Oskar, Paweł i Kacper) która chowała orzechy do dziupli, odbył się również wyścig krasnoludków. Słuchaliśmy jesiennego deszczu wygrywanego na „kijach deszczowych.” Zimą… rozgrzewaliśmy nasze ciało przy zimowej gimnastyce, patrzyliśmy na fruwający śnieżek oraz zatańczyliśmy zimowego walczyka. Tanecznym krokiem wskoczyliśmy do kolejnej pory roku – Wiosny, którą obudził promyk słońca – Kacperek. Na polanie spotkaliśmy kwiatka – Rafał, przyleciała również mała pszczółka – Karolek był wprost stworzony do tej roli. A kolorowa duża tęcza przepięknie falowała nad chłopcami. Malarz czarodziej – Paweł przeniósł nas w kolejną a zarazem ostatnią już porę roku – Lato. Oskar i Karol zbierali pierwsze owoce czerwcowe, nadleciały również kolorowe motyle (Paweł, Kamil, Oskar). Wsiedliśmy do pociągu i dojechaliśmy nad morze gdzie wybrani uczniowie – Rafał, Karol jako rybacy łowili rybki. Po takich długich wojażach z przyjemnością usiedliśmy do stołu i schodziliśmy się wszyscy pysznymi sokami owocowymi. Masa drzewna to produkt z której każda grupa wykonała pracę nawiązującą do wybranej przez siebie pory roku. Rozstaliśmy się w świetnych humorach i trochę żal nam było że to już ostatnie wspólne spotkanie.   

               GALERIA 


     „Idziemy na majówkę” to tytuł przedostatniego już spotkania integracyjnego zrzeszającego wszystkie grupy rewalidacyjno – wychowawcze. Przygotowana scenografia spowodowała, że z pewnością wszyscy poczuliśmy, że jesteśmy na łące wśród latających pszczółek, biedronek, rosnących wszędzie kolorowych kwiatów. Prowadząca wprowadziła wszystkich w temat zabawy: powitała każdego uczestnika zabawy, pokazała prawie wszystkie „skarby” jakie możemy w tym czasie spotkać na łące. W nawiązaniu do wiosennej pory roku – każdy obecny miał sposobność powąchać i dotknąć kwiatów, sprawdzić fakturę różnych ziaren i co najważniejsze spróbować cytryny – oj chyba była kwaśna co sugerowały miny chłopców po jej spróbowaniu! Na naszym spotkaniu nie mogło zabraknąć zabaw ruchowych. Bawiliśmy się w kole razem ze słoneczkiem. Oskar, Paweł, Kamil i Karol na kolorowej łące zbierali kwiatki, a Marek i Piotr „kicali” jak zajączki, nadleciały i prosiły wszystkich do zabawy kolorowe motylki i czerwone biedroneczki w czarne kropeczki. Koc to istotny element każdej „majówkowej” wyprawy. Najpierw chłopcy doświadczali ruchu w kocu, potem odpoczywali na nim, a na końcu łapali kolorowe bańki mydlane. Następnym elementem naszej zabawy było przejście do stolików, gdzie orzeźwiliśmy się schłodzoną herbatką cytrynową i spałaszowaliśmy przepyszny deser. Po takich poczęstunku przystąpiliśmy do wspólnej pracy plastycznej pod tytułem „Majowa łąka” którą wykonaliśmy przy pomocy farb, pędzelków ale i naszych rąk…         

GALERIA


     25 kwietnia wszystkie grupy spotkały się na wspólnej imprezie „ W kolorach tęczy”. Różnobarwne rekwizyty wprowadziły nas w radosny nastrój budzącej się do życia przyrody, która również „mówi do nas kolorami” – to słowa piosenki towarzyszącej nam w dotykowym poznawaniu różnokolorowych substancji o zróżnicowanej strukturze. Najpierw jednak skupiliśmy się na odpowiedzi na pytanie „A kto Ciebie śliczna tęczo siedmiobarwny pasie, wymalował na tym niebie…?” i bawiliśmy się ze słonkiem, chmurkami, wiatrem, burzą i deszczem. Towarzyszyły nam kolorowe parasolki, wstążki, balony, wiatraczki; dzięki którym nasze zmysły wzroku, słuchu i dotyku miały wiele wrażeń. Najwięcej radości jak zwykle sprawiły nam kolorowe bańki mydlane. Po części dostarczającej wiele ruchu nadeszła chwila na rozprostowanie kości. Kto miał ochotę położył się na materacu, a wokół nadal tańczyły kolory. Towarzyszyły one nam aż do końca zabawach muzyczno ruchowych z rekwizytami w postaci kolorowych piórek, zielonych żabek, różnokolorowych wstążek, kwiatków….a na zakończenie porządki, w których pomogły nam m. in. zielona miotła, czerwona trzepaczka, pomarańczowa konewka. Po „pracy” czekały na nas kolorowe soki o różnych smakach. Na pamiątkę tego spotkania każda grupa wykonała „Tęczowe niby nic” polegające nawtykaniu w blok styropianowy kawałków tkanin, papieru, worków, siatek po owocach, piórek itp. w dowolny sposób. Postały w ten sposób niepowtarzalne kolorowe obrazy.

GALERIA


      „Długi czas wiosenko miła gdzieś w dalekich krajach byłaś, dzisiaj pięknie przystrojona wracasz tutaj do nas…”. To słowa piosenki, którą rozpoczęliśmy nasze kolejne spotkanie integracyjne wszystkich grup rewalidacyjno – wychowawczych pod tytułem: „Świat w wiosennej szacie”. Przywitała nas wszystkich i zaprosiła do wspólnej zabawy nie kto inny a Pani Wiosna. Program zajęć składał się z trzech części. Naturalnie rozpoczęliśmy od powitania i zabaw ruchowych które miały na celu zintegrować nas wszystkich i zachęcić do wspólnej aktywności. „Wsiadaj zimo na sanki” – tą zabawą pożegnaliśmy Zimę i wysłaliśmy ją w paczce poleconej do domu – na biegun północny. Tym samym mogliśmy przejść do zabaw o tematyce przedwiosennej i wiosennej. Taniec z panią Wiosną to stały punkt programu którego nie mogło zabraknąć. Była poleczka, walczyk, rock and roll, polonez jednakże – krakowiak w wykonaniu p. Kingi i Kamila zdobył owację na stojąco i zakończył się gromkimi brawami. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć, dotknąć, a nawet spróbować darów jakie pani Wiosna z sobą przynosi. W trakcie zajęć został zaprezentowany kolor zielony pod różnymi postaciami, chłopcy „kopali” i „uprawiali” ziemię w „malutkim ogródku”, siali nasiona, podlewali je i obserwowali ruch kolorowych kwiatów na chuście spadochron. Każdy zagrał na wiosennym instrumencie – bębenku – tym tradycyjnym jak i na dużym kartonie i z użyciem drewnianych łyżek. Była również cytryna. Każdy uczestnik sprawdził jak ona pachnie, a kilku śmiałków nawet spróbowało. Czas na wiosenną pobudkę to kolejny blok zabaw ruchowych których głównym bohaterem był Misio. Najpierw pani Wiosna obudziła śpiącego misia, następnie „gruby misio – Krzysio” pokazał nam co potrafi robić, był taniec dwóch malutkich misiów jaki i dużych niedźwiedzi. Na zakończenie wybraliśmy się w podróż oczywiście z misiem. Po tej podróży orzeźwiliśmy się wszyscy herbatką cytrynową dodatkiem limonki i herbatką grejpfrutową z dodatkiem czerwonego grejpfruta. Następnie przeszliśmy do zrobienia pracy plastycznej na dowolny temat kojarzący się z wiosną. Każda grupa z papieru kolorowego wykonała swoje „dzieło”. Po skończonej pracy usiedliśmy jeszcze w kole i posłuchaliśmy kilku „misiowych” piosenek – mogliśmy się wówczas do woli przytulać do misiaczków. Pożegnaliśmy się i rozeszliśmy do grup…            

            GALERIA


     W końcu nadszedł czas, kiedy trzeba raz na zawsze pożegnać Zimę… tej zimy. Wszystkie grupy rewalidacyjno – wychowawcze spotkały się razem na wspólnej zabawie integracyjnej „Pożegnanie pani Zimy”. Program zajęć składał się z trzech części. Pani Zima przywitała nas lodem, którego każdy z nas miał sposobność dotknąć, a nawet sprawdzić czy pachnie i jak smakuje. Pani Zima w zimowych saniach przywiozła ze sobą mnóstwo propozycji zabaw opartych na ruchu. Nie zabrakło zabaw z bałwankami, z małymi skrzatami, śnieżynkami, ze śniegiem, z wiatrem. Tańczyliśmy poleczkę zimową, walczyka na ślizgawce oraz białego walczyka. Wcieraliśmy się w rolę zwierząt i ptaków: chłopcy przebierali się między innymi za: sikorkę, czyżyka, sójkę, gila, wróbla, wronę. A Rafał w stroju zająca i Radek jako Wrona wyglądali wprost rewelacyjnie. Graliśmy na instrumentach zimowych: dzwoneczkach, trójkątach – zawsze w rytm muzyki. Pani Zima zaprezentowała nam jakie sporty zimowe możemy z powodzeniem uprawiać zimą. Na koniec zabaw ruchowych Karol wraz z panią układał z szablonu bałwanka. Następnym punktem programu były konkursy: toczenie „śniegowej kuli” przez stół; przedmuchiwanie kolorowych piórek również przez stół; kręgle – toczenie „śnieżnej kuli” tak aby zbić jak najwięcej kręgli; rzut styropianowymi kulkami do miski. Wszyscy uczestnicy zostali sowicie nagrodzeni. Po sportowych walkach z przyjemnością usiedliśmy do stołu i napiliśmy się pysznego i ciepłego kakao. Następnie przeszliśmy do zrobienia pracy plastycznej pod tytułem: „Suknia pani Zimy”. Z dostępnych materiałów każda z grup wykonała swoje „dzieło”. Po skończonej pracy usiedliśmy jeszcze w kole, odśpiewaliśmy piosenkę: „Uciekaj zimo” i odtańczyliśmy taniec czterech pór roku. I tak z pieśnią na ustach rozeszliśmy się do grup.     

GALERIA


     16 grudnia, w świątecznym już nastroju spotkaliśmy się na kolejnej zabawie zorganizowanej dla wszystkich grup rewalidacyjno – wychowawczych: „Nadeszła zima”. Prowadząca wprowadziła nas w zimowy czas piosenką: „Idzie Zima”, a następnie przeszliśmy do typowych zimowych zabaw. Rozpoczęliśmy zimową  rozgrzewką w czasie, której rozruszaliśmy całe nasze ciało… później były zabawy ruchowe z rekwizytem – chłopcy mieli okazję wcielić się w rolę pingwina oraz niedźwiadka. Nie zabrało zabaw przeznaczonych specjalnie dla chłopców na wózkach – to właśnie oni śmigali po parkiecie jak najznakomitsi łyżwiarze. Następnie odtańczyliśmy białego walczyka i tym płynnym krokiem weszliśmy do drugiej części – świątecznej, w czasie której towarzyszyły nam liczne instrumenty muzyczne. Po wspólnych zabawach ruchowych przeszliśmy do stolików, gdzie każda z grup miała za zadanie wykonać świąteczny lampion. Do tego celu wykorzystaliśmy świąteczne skrawki papieru, koronki oraz wstążki. Po tak ciężkiej pracy zasłużyliśmy chyba na nagrodę… „zimowa pianka” oraz herbatka aromatyczna z goździków była pyszna. Na koniec naszej wspólnej zabawy prowadząca zaproponowała relaks przy masażykach oraz kołysankach, z czego skwapliwie skorzystaliśmy. I tym miłym jakże akcentem zakończyliśmy nasze spotkanie i rozeszliśmy się do grup.            

GALERIA


      29 listopada wszystkie grupy spotkały się na wspólnej zabawie „W kołysankowym kraju”. Po powitaniu światłem z okienek domku Baby Jagi, zaczęliśmy szykować się do snu. Najpierw były dobranocki – Pszczółka Maja, Miś Uszatek i Koralgol swoimi piosenkami zachęcili nas do tańca. Później  „szorowaliśmy” zęby i nie tylko szczotkami, a nie wszystkie były mięciutkie. Potem walczyliśmy z atakującymi nas zwykle przed snem muchą i komarem. Powoli jednak rytmy stały się spokojniejsze i kołysanki przeniosły nas w świat sennych marzeń. Towarzyszyły nam różnorodne kocyki i poduszki. W tym klimacie kolejno bujaliśmy się w kocu, na wałkach i piłkach rehabilitacyjnych. Przed snem jednak dobrze napić się herbatki melisa z miodem, rumianek z malinami czy lipa z cytryną?- popróbowaliśmy wszystkiego, a na słodki sen – gwiezdny poczęstunek – pycha! Nabraliśmy sił do pracy i każda grupa wykonała projekt „sennej poduszki” - na której z piórek i sreberek pojawiły się nasze sny….I nareszcie nadszedł czas na obiecane już od początku wielkie spanie. Każdy znalazł sobie wygodne miejsce i dla każdego znalazł się masażyk, utulanka i kołysanka, a na zakończenie bajka – dobranoc………..

GALERIA


     W pełnej obsadzie spotkaliśmy się wszyscy na kolejnej zabawie integracyjnej zrzeszającej wszystkie grupy rewalidacyjno - wychowawcze pod tytułem: „Jesienne inspiracje”. Pani Jesień przygotowała i przeprowadziła blok „jesiennych” zabaw integracyjnych opartych na ruchu i z użyciem rekwizytu. Były zabawy z chustą spadochron, kolorowymi chustkami i apaszkami, ponadto zbieraliśmy atrybuty jesieni: grzybki, kolorowe listki, orzeszki laskowe, różnorodne warzywa. Bawiliśmy się z gruszką, jabłuszkiem, rzepką, marchewką, kalarepą, było spotkanie z jesiennym deszczem, pluchą i zawieruchą. Następnie pani Jesień zaproponowała stymulację zmysłu węchu poprzez dostarczanie zapachu potartych, rozdrobnionych jesiennych warzyw i owoców oraz stymulację zmysłu smaku poprzez smakowanie między innymi: miodu, kremu czekoladowo – orzechowego, powideł śliwkowych, musu jabłkowego, ugotowanej i przetartej marchwi, pietruszki, ziemniaka. Po takich doznaniach przeszliśmy do stolików przy których każda grupa przygotowała sałatkę warzywno – owocową z banana, jabłka, marchewki. Była pyszna!!! I zniknęła w naszych brzuszkach w mgnieniu oka. Ostatnim punktem naszej zabawy było wykonanie naszyjnika z ziemniaka! I po jakże miłym i ciekawym akcentem rozeszliśmy się do grup…

GALERIA   


ZAPRASZAMY

Zespół Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Cieszynie, we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Strumieniu serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy: „NASZE RADOŚCI”, która odbędzie się 24 października 2013 r. o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Strumieniu.
Zaprezentowane zostaną na niej prace plastyczne mieszkańców Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Strumieniu oraz ich zdjęcia wykonane podczas zajęć rewalidacyjno – wychowawczych.
Zapraszamy do obejrzenia galerii i opisu wystawy
 

     „Gdy wrześniowy promyk słońca, na zajęcia drogę wskaże, pobiegniemy co sił w nogach, pobiegniemy wszyscy razem” – to słowa piosenki którą przywitaliśmy wszystkich uczestników zajęć na pierwszej wspólnej zabawie zrzeszającej wszystkie grupy rewalidacyjno – wychowawcze pod tytułem: „Żegnaj lato na rok…”. Zabawa składała się z czterech części: zabaw ruchowych, działalności plastycznej, poczęstunku oraz chwili odpoczynku. Rozpoczęliśmy od zabaw muzyczno – ruchowych. Prowadząca przygotowała dużo zabaw w kole, zabaw w parach, zabaw z rekwizytem, podczas których chłopcy mieli okazję przyjąć wiele ról. „Przeistoczyli” się między innymi w chusteczki, nutki, misie, piłeczki, laleczki, pajace, motylki, biedronki, komary, jagódki i krasnoludki. Gdy już powspominaliśmy w jaki sposób spędziliśmy wakacje przeszliśmy do wcześniej przygotowanych stolików na których leżały: farby i wałki malarskie, świeczka oraz arkusz papieru. Każda grupa miała za zadanie narysować rysunek kojarzący się z latem. Była plaża, łąka, palmy, morze oraz słońce – ile grup tyle twórczych pomysłów. Po tylu ekscesach z przyjemnością każdy napił się soczku pomarańczowego i spałaszował „słoneczną” piankę. Była pyszna!!! Po tym poczęstunku przeszliśmy do ostatniego punktu naszej zabawy. Rozłożyliśmy materace i koce, każdy zajął wygodną pozycję i… odpoczywaliśmy przy wierszykach – kojarzących się oczywiście z latem - rysowanych na plecach. Po takiej relaksacji pożegnaliśmy się i w dobrych nastrojach rozeszliśmy się do grup.    

GALERIA


2012/2013


„Wakacyjny pociąg” to tytuł czerwcowego, niestety ostatniego już spotkania integracyjnego zrzeszającego wszystkie grupy rewalidacyjno – wychowawcze, którego głównym celem było świetnie się bawić. Korzystając ze wspaniałej, bezchmurnej i słonecznej pogody, w pełnym składzie, uśmiechnięci z wyśmienitymi humorami spotkaliśmy się w przyszkolnej altanie gotowi do wspólnej zabawy. Dzięki szerokiej gamie przygotowanych zabaw uczniowie mieli okazję wyrazić się w ekspresji ruchowej ze wsparciem ze strony osoby dorosłej. Przez cały czas trwania zabawy towarzyszyła nam muzyka oraz rytm. Były zabawy grupowe, zabawy w parach, zabawy z podziałem na role, zabawy z rekwizytem, zabawy z instrumentami. Podczas zabaw korzystaliśmy z szerokiej gamy przygotowanych pomocy do zabaw – pacynki tradycyjne, pacynki – „skarpety” na rękę, emblematy na patyku, maskotki, instrumenty i wiele, wiele, innych… Spełnieni i bardzo spragnieni orzeźwiliśmy się sokiem wieloowocowym. Bardzo żałowaliśmy że jest to nasze ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym, jednakże mimo wszystko rozstaliśmy się w świetnych humorach…              

GALERIA


„Lato w zagrodzie” to tytuł czerwcowego spotkania wszystkich grup rewalidacyjno – wychowawczych. Korzystając ze słonecznej pogody nasza zabawa odbyła się na świeżym powietrzu, w altanie. Na początku przywitaliśmy wszystkich uczestników zabawy piosenką. Potem przeszliśmy do szerokiego wachlarza zabaw ruchowych z podkładem muzycznym, do zabaw w kole, zabaw z rekwizytem. Odwiedziła nas sympatyczna „krówka”, przyleciały prosto z łąki: biedronki, pszczółki i motylki, a z pobliskiego stawu zielone żabki. Następnie przeszliśmy do zabaw stymulacyjnych kojarzących się z latem. Była świeżo skoszona zielona trawa, siano, ziarno, piasek, muszelki, kamyki. Mieliśmy też okazję sprawdzić czym pachnie lato i posmakować różnych produktów mlecznych. Wszystko było bardzo pyszne.   

GALERIA


„Zabawy z kwiatową Wróżką”. W kwietniu spotkaliśmy się wszyscy na kolejnej zabawie zorganizowanej dla uczniów z zajęć rewalidacyjno – wychowawczych. Tym razem do zabawy zaprosiła nas kwiatowa Wróżka, która przez cały czas motywowała wszystkich do wspólnej zabawy. Kwiatowa Wróżka zaproponowała nam szereg zabaw wiosennych opartych na ruchu. Rozpoczęliśmy od zabaw muzycznych w kręgu, potem przeszliśmy do zabaw z rekwizytem. Były zabawy z instrumentami, z chustą, szarfami, kolorowymi chustkami, z balonami. Motylkami tańczącymi na łące zostali: Paweł, Kacper, Rafał i Marek, natomiast porządek na „szkolnej” grządce zrobili - Karol, Paweł i Michał. Następnie kwiatowa Wróżka zaproponowała nam zestaw ćwiczeń zaczerpniętych z metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne. Były ćwiczenia utrwalające świadomość ciała, ćwiczenia w relacji „z”, „razem”, „przeciwko” – wszyscy świetnie się bawili. Po takim wysiłku z radością usiedliśmy do stołu, gdzie w mgnieniu oka zniknęła pianka – nasz ulubiony poczęstunek. Po takim deserze odśpiewaliśmy piosenkę pożegnalną i umówiliśmy się na kolejną zabawę…           

GALERIA


     „Gra w zielone” to tytuł marcowego wspólnego spotkania, którego głównym celem było świetnie się bawić przy piosenkach wiosenno – wielkanocnych. Naszą wspólną zabawę rozpoczęliśmy od… przywitania wszystkich obecnych. „Do widzenia panie bałwanie” to pierwsza zabawa z bloku: Żegnamy zimę, witamy wiosnę. Każdy uczestnik otrzymał białą papierową kulę, którą rzucał w bałwanki. Udało się je przewrócić! Następnie na środek sali wkroczył Marzec Marzyciel – Oskar w pelerynie wyglądał świetnie! Jak głosi stare przysłowie: „W marcu jak w garncu” i dlatego Piotr, Oskar i Krzysiu gotowali marcową pogodę. Radek i Oskar wcielili się w rolę niedźwiadka, których pani Wiosna próbowała obudzić z zimowego snu. By skutecznie pożegnać zimę trzeba jak każe zwyczaj wrzucić Marzannę do wody – tak też uczyniliśmy. Drugi blok: Już wkrótce święta rozpoczęliśmy zabawą: „wielkie pranie”, podczas której Michał, Marek, Rafał i Paweł wieszali zimową garderobę na sznurze. Następnie przeszliśmy do zabaw świątecznych. Były zabawy z jajkiem, chłopcy wcielili się rolę kurek, kaczek i gąsek. Później odwiedził nas wielkanocny zajączek, który zaprosił wszystkie dzieci do zabawy. Nie mogło zabraknąć oczywiści zabawy z wodą – w ruch poszły „polewaczki”. Zielona wiosna to kolejny blok zabaw. Ogrodnik Bonifacy podlewał warzywa – Radek, Rafał i Marek znakomicie wywiązali się ze swojej roli a Piotrek jako duże, żółte słoneczko jaśniał swoimi długimi promieniami. Przyleciał do nas bociek, który próbował złapać bawiące się na łące żabki, a wiosenny wiatr z przekorą rozwiewał zielone pompony i zrzucał je z chusty. Po zakończonych wspólnych zabawach usiedliśmy do stołu na wspólny poczęstunek – piankę w kolorze zielonym z musem z owocu kiwi. Pycha!. I tak posileni w świetnych humorach rozeszliśmy się do grup.                 

GALERIA


     „Witaj biała Zimo” - w styczniowej zimowej aurze spotkaliśmy się wszyscy, w pełnym składzie, na kolejnej zabawie zrzeszającej wszystkie grupy rewalidacyjno – wychowawcze. Naszą zabawę rozpoczęliśmy od powitania pani Zimy, a ona zaprosiła nas do „zimnych” i śnieżnych zabaw. Radek i Paweł mieli okazję przekonać się jak to jest być „niedźwiadkiem”, Rafał, Piotrek, Tomek i Kacper – jako „ptaszki” bawili się razem w kółeczku, a cała reszta ruszyła do zabawy jako dostojni „pingwini”. Wszyscy tańczyliśmy śnieżnego walca oraz zimową sambę. Nie mogło zabraknąć również śnieżnego kuligu z dzwoneczkami zorganizowanego na cześć pani Zimy. Pani Zima pamiętała o tym że styczeń to miesiąc karnawałowy dlatego zaproponowała nam zabawę z balonikiem, zaprosiła do bibułkowego walca, a na koniec zaproponowała zabawę z instrumentami muzycznymi. Po takim ruchu przeszliśmy do wcześniej przygotowanych stolików gdzie każdy z uczestników zabawy mógł powąchać „zimowe” zapachy, dotknąć siana, ziarna owsa, śniegu oraz poczuć zimny lód na własnym ciele. Kolejnym etapem naszego integracyjnego spotkania było wykonanie pracy plastycznej. Każda z grup miała za zadanie z dostępnych materiałów wykonać „zimowy pejzaż”. Poczęstunek – to niewątpliwie ważny punkt naszej zabawy. Pani Zima przygotowała dla chłopców zimową piankę która bardzo szybko znikła z talerzyków. Ostatnim punktem zabawy była relaksacja na materacach. Trochę odpoczęliśmy i rozeszliśmy się do grup…             

GALERIA


     „Nadchodzi biała Zima – zabawy z Mikołajem i Bałwankiem”, taką nazwę nosiło grudniowe spotkanie integracyjne wszystkich grup rewalidacyjno – wychowawczych. Jako pierwsza przybyła do nas, wraz ze swym orszakiem, pani Zima, która zwołała wszystkie dzieci i zaprosiła je do różnorakich zimowych zabaw. Rozpoczęliśmy rozgrzewką, gdyż musieliśmy się odpowiednio „zahartować” i przygotować do dalszej zabawy. Paweł i Radek jako „mały” i „duży” górnik wypadli znakomicie, a Karol w stroju bałwanka zachwycił wszystkich obecnych. Dalszej części zimowych zabaw: toczyliśmy wielgachną kulę, lepiliśmy śniegowe bałwanki – śniegulki, wybieraliśmy bałwankową rodzinę. Odjeżdżając pani Zima zaprosiła nas na kulig. Drugim naszym gościem był Mikołaj z wielkim worem prezentów. Przyleciał do nas, z dalekiego kraju, z zaprzęgiem swoich reniferów i ze swoimi pomocnikami elfami. Podarował nam czerwone czapeczki, dzięki którym wszyscy poczuliśmy się jak prawdziwi „Mikołaje”. Wspólnie weszliśmy w klimat zbliżających się świąt - Rafał szukał „pierwszej” gwiazdki, a Karol, Paweł i Kamil jako choineczki zaprosili nas do wspólnej zabawy. Na naszym spotkaniu nie mogło zabraknąć ubierania choinki. Najpierw każdy uczestnik przykleił „bombkę” na kartonowej choince, a później wszyscy dekorowaliśmy dużą choinkę w kolorowe łańcuchy, a na koniec zawiesiliśmy na jej czubku dużą żółtą gwiazdkę. Po zakończonych wspólnych zabawach usiedliśmy do stołu, na mały poczęstunek – śniegową piankę. Na zakończenie, tradycyjnie usiedliśmy i odpoczęliśmy przy świątecznych piosenkach i pastorałkach.    

GALERIA


     „Bajkowa przygoda z Panem Kleksem” – to listopadowa wspólna zabawa, w której naszym wodzirejem i przewodnikiem był sam Pan Kleks. Razem z nim, z wielką przyjemnością, przenieśliśmy się w krainę baśni i czarów. Pan Kleks zaproponował nam mnóstwo zabaw opartych na ruchu, ale dał również możliwość odsapnięcia podczas śpiewania jego ulubionych piosenek. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od wyboru klucznika – Andrzeja oraz pana Listopada, którzy bawili się razem z pozostałymi uczestnikami w kręgu. Pan Kleks zaproponował zabawy z rekwizytem: chustkami, wstążkami oraz talarem którego podawaliśmy sobie z ręki do ręki. Kupa śmiechu sprawiła wszystkim uczestnikom zabawa z bańkami mydlanymi oraz konkurs: „kleksowe krzesełko”, który wygrał Karolek w parze z panią Asią. Nasz wodzirej nie zapomniał również o wróżbach andrzejkowych: nie zabrakło konkursu z butami oraz „magicznego worka” – zwycięscy byli obdarowani przez pozostałych uczestników gromkimi brawami. Kolejnym punktem kleksowej imprezy było wykonanie przy użyciu ziemniaków na szarym papierze… oczywiście kleksów. W nagrodę za wspólną zabawę Pan Kleks zaprosił nas na pyszne ciasto z masą bananową, które wszystkim bardzo smakowało. Po takim wyśmienitym deserze, pełni jeszcze wrażeń usiedliśmy wszyscy na materacu, zgasiliśmy światła i w ciemności oglądaliśmy przepiękne girlandy świetlne mieniące się w różnych kolorach.        

GALERIA


   „Kolory Jesieni” – w październiku bawiliśmy się razem z Panią Jesienią, która przyszła do nas uśmiechnięta, kolorowa, przynosząc ze sobą koszyk pełen darów i jesiennych niespodzianek. Pani Jesień przywitała każdego z nas i zaprosiła do wspólnej zabawy. Zaprezentowała nam swój kosz w którym wśród różnokolorowych liści ukryte były jesienne owoce i warzywa. Każdy miał okazję je zobaczyć, dotknąć i powąchać. Nie zabrakło zabaw ruchowych, w których każdy miał sposobność przekonać się co to znaczy być „liskiem”, „jeżem” i „niedźwiadkiem” a Oskar, Krzysiu i Marek w beretach na głowie wyglądali jak prawdziwe żołędzie. Wiele radości uczestnikom małym i tym większym sprawiły zabawy z parasolem i czucie na własnym ciele padającego jesiennego deszczyku. W dalszej części zabawy Pani Jesień zaproponowała wykonanie jesiennego drzewa dowolną wybraną przez nas techniką, co też uczyniliśmy. W podziękowaniu, że tak dobrze razem wspólnie się bawiliśmy nasza gospodyni miała dla nas niespodziankę – mus jabłkowy. Był pyszny!!! Niektórzy nawet „prosili” o dokładkę. Na zakończenie skrupulatnie skorzystaliśmy z zaproszenia do zabaw relaksujących, dzięki którym wyciszyliśmy się i odsapnęliśmy troszkę. Rozstaliśmy się w świetnych humorach.       

     GALERIA


     „Wakacyjne wspomnienia” – 21.09 odbyła się pierwsza w nowym roku szkolnym wspólna impreza w której uczestniczyły wszystkie grupy rewalidacyjno – wychowawcze. Podczas wesołych zabaw muzyczno – ruchowych wspominaliśmy wakacje, a tym samym pożegnaliśmy lato. Kolorowy wakacyjny pociąg przeniósł nas najpierw do sadu gdzie tańczyliśmy wśród jabłoni i grusz. Kolejnym przystankiem był las w którym spotkaliśmy wesołe krasnoludki, napotkaliśmy konika, zajączka, ptaszka i misia. Następny etap naszej podróży to kolorowa kwiecista łąka gdzie bawiliśmy się z jej mieszkańcami – motylkiem, biedronką, pletliśmy nawet pajęczą sieć. Wakacyjny pociąg zawiózł nas jeszcze nad morze - tam pływaliśmy statkiem, łowiliśmy „rybki”, uciekaliśmy przed rekinem. Ostatnim naszym przystankiem była dżungla. Przywitał nas i bawił się razem z nami murzynek Bambo wraz z wężem Boa oraz innymi mieszkańcami Afryki. J Po takich wojażach z przyjemnością usiedliśmy i pod palmami schłodziliśmy się pyszną herbatką. 

GALERIA


 

2011/2012

    Zakończenie roku szkolnego 2011/2012 i znów koniec roku… rozstajemy się na 2 miesiące, trochę nam smutno, ale głowa do góry-  przed nami lato, a w nowym roku szkolnym znów będziemy razem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

      „Ruch to zdrowie” to kolejne, wspólne spotkanie wszystkich grup rewalidacyjno – wychowawczych. Razem bawiliśmy się w kole, w małych grupach, w parach i indywidualnie - dostarczając ruchu, który jest ważny dla zdrowia i dobrego samopoczucia nas wszystkich. Ćwiczenia urozmaicały kolorowe chusty, szarfy, grzechotki i inne rewizyty. Podczas zabaw zwróciliśmy uwagę na to czym ruszamy – czyli utrwaliliśmy sobie schemat ciała, którego znajomość przećwiczyliśmy na kartonowym ludziku. W radosnym nastroju rozstaliśmy się – pamiętając, że „ruch to zdrowie”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     „Pożegnanie lata” to pierwsza w tym roku szkolnym 2011/12  impreza integracyjna, podczas której wakacyjne wspomnienia przybliżone zostały poprzez wielozmysłowy przekaz, a zabawy muzyczno  – ruchowe dostarczyły ciepłej, kolorowej i pełnej lata energii. Potem każda grupa w miarę możliwości wspólnymi siłami wykonała wakacyjny obrazek. A na zakończenie przy wspólnym stole delektowaliśmy się smakami lata….hmmm mniam

    

    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
      „Jesienne inspiracje – czyli podróż ze Straszkiem na wróble” tym spotkaniem przywitaliśmy jesień z całym jej bogactwem smaków, zapachów, kolorów i dźwięków. Przewodnikiem naszym był Straszek na wróble, na którym doskonale przećwiczyliśmy schemat ciała  i poznaliśmy dotykiem wiele różnorodnych materiałów – czegoż to ten nasz Straszek nie nosi. Po herbatce z miodem w dowodzie wdzięczności wykonaliśmy wspólnie portret naszego Straszka.   
    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
    „Światło i dźwięk – zabawy muzyczno-ruchowe integrujące zmysły ” a tak spędziliśmy Andrzejki: coś dla oka, coś dla ucha i dla innych zmysłów też, a przede wszystkim coś dla ciała i dla ducha  - bo porcja ruchu dla zdrowia i relaksacja dla dobrego humorku są niezastąpione.
 
 
    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
„Zimowa przygoda” to   impreza integracyjna, podczas której cały urok zimy przybliżyliśmy poprzez wielozmysłowy przekaz i  zabawy muzyczno  – ruchowe. Wspólnie doświadczaliśmy grudniowej przyrody zwiastującej nadejście zimy, ciężkiej pracy Mikołaja i jego pomocników, przygotowań i atmosfery świąt oraz karnawałowego szaleństwa,  zabaw na śniegu i relaksujących zimowych wieczorów. Mimo mroźnego klimat, zabawa dostarczyła nam dużo radości i ciepła.
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     „Coraz bliżej święta” dekoracje, pierniki…. zapachy, smaki, kolory…. – na tym spotkaniu wszyscy wychowankowie grup rewalidacyjno – wychowawczych wspólnie piekli pierniki, począwszy od poznania wielozmysłowego wszystkich składników potrzebnych do ich powstania, skończywszy na degustacji bo udały się znakomicie. Podczas pieczenia poznawaliśmy materiały, które upiększają nasze domy na święta i tworzyliśmy dekoracje.  
    
    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     „W karnawale – zabawy muzyczno- ruchowe” 24 stycznia wszystkie grupy bawiły się wspólnie w karnawałowym klimacie. Tradycyjne zabawy przeplatały się z nowymi, wszystkie wesoło nastrajając uczestników. Wspólnie spotkaliśmy się przy stole przy pysznym poczęstunku, a na zakończenie zrelaksowaliśmy się przy nastrojowej muzyce, ale zachowując ducha karnawału dzięki kolorowym balonikom. 
    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     „Kolory wiosny” po szarościach zimy przyszła kolej na bogactwo barw, jakie wnosi budząca się do życia przyroda. Nasze oczy ucieszyły różnokolorowe kwiaty i wszechobecna zieleń. Wspólne zabawy ruchowe dostarczyły nam energii, która budzi do życia rośliny i zwierzęta. Odpoczęliśmy wśród kolorowego blasku lampionów. Potem wykonaliśmy własnoręcznie różnobarwne obrazki z masy solnej, a nagrodą za dobrze wykonane zadanie był słodki – i oczywiście kolorowy poczęstunek.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2010/2011
     „Poznajemy smaki świata” – w marcu z wychowankami naszych grup spotkaliśmy się by wielozmysłowo poznać kilka stron świata. Poprzez charakterystyczne kolory, atrybuty, smaki i zapachy wędrowaliśmy poprzez Francję, Włochy, Grecję, Irlandię, Tunezję oraz Brazylię. W podróży tej towarzyszyła nam muzyka tych krajów. Ostatnim przystankiem była szarlotka, która jest narodowym irlandzkim przysmakiem – mniam.
    
    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     „Wycieczka do Pszczyny” w czerwcu kilkoro naszych wychowanków wybrało się do Pszczyny. Spacer po pięknym rynku, cudownie zielonym i rozległym parku, delektowanie się przestrzenią i leniuchowanie w cieniu drzew. Na zakończenie oczywiście nie mogliśmy odmówić sobie wyprawy na lody pod parasolkami  w rynku. 
    
 

 

Zajęcia usprawniające

Rewalidacja - zajęcia usprawniające.

czytaj więcej »