Ale to już było i nie wróci więcej!

     W dniu 28 czerwca 2012 roku  mury naszej szkoły  pożegnało 8 absolwentów  SPdP. Wraz z nauczycielami przygotowali i zaprezentowali wzruszający program artystyczny.  Podziękowali Rodzicom, Dyrekcji  i Nauczycielom za pomoc, wsparcie i okazane serce.  Zgodnie z szkolną tradycją uczniowie młodszych klas pożegnali swoich starszych kolegów i życzyli im powodzenia na nowym etapie ich życia.  Po chwilach wzruszenia  i refleksji rozpoczęła się taneczna  zabawa. Śpiewom, tańcom i pląsom nie było końca. Atmosfera była wspaniała. Absolwentom łezką się w oku zakręciła, że to już koniec. Nam żegnających ich też.
GALERIA

Witaj Krakowie !
      21 czerwca 2012 roku uczniowie SPdP  wzięli udział w  wycieczce do Krakowa. Pogoda i humory dopisały. Zobaczyli Ogród Zoologiczny w Lasku Wolskim, wspięli się na Kopiec Kościuszki skąd podziwiali rozległą panoramę Krakowa. Zwiedzili także muzeum kościuszkowskie, gdzie zachwycali się wystawą figur woskowych. Na koniec podziwiali Bazylikę Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Opiekę nad młodzieżą sprawowały panie M. Adamczyk, A. Rybka, A. Wagner – Giemza, E. Bierska .
GALERIA

Wędruj z uśmiechem!
     Magurka Wilkowicka to szczyt, którzy uczniowie SPdP zdobyli 19 czerwca 2012 roku. Droga była kamienista, ale wszyscy dzielnie sobie radzili. Następnie pojechali do Międzybrodzia Żywieckiego, gdzie kolejką linowo – terenową wyjechali na Górę Żar. Podziwiali tam panoramę Jeziora Żywieckiego, pasmo Magurki Wilkowickiej i Hrobaczą Łąkę. Atrakcją tego miejsca był zbiornik wodny elektrowni szczytowo – pompowej. Uczniowie z ciekawością słuchali opowieści przewodnika na temat sposobu jej działania. Pogoda i dobre humory dopisywały wszystkim, zwłaszcza podczas rejsu statkiem po Jeziorze Żywieckim. 
GALERIA

Z Ondraszkiem w góry !
Poznawanie naszego regionu jest bardzo ciekawe. Przekonali się o tym, uczniowie SPdP, którzy 18 maja 2012 roku wyjechali na wycieczkę do Trójwsi. W Chacie Regionalnej „U Kawuloka” poznawali historię swoich przodków, obejrzeli  instrumenty góralskie, zabytkowe  sprzęt i wysłuchali interesujących  opowieści przewodnika. W Izbie Regionalnej Tadeusza Ruckiego w Koniakowie podziwiali piękne koronki i posili się pysznymi plackami z blachy. Na koniec wybrali się na spacer na Koczy Zamek, gdzie podziwiali panoramę Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Wyjazd był bardzo udany. 
GALERIA

 
Z WIZYTĄ W DROGOMYŚLU

    W dniu 13 marca uczniowie I klasy  Przysposobienia do Pracy pojechali  na integracyjną wycieczkę na Warsztat Terapii Zajęciowej. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Warsztat, który mieści się w zabytkowym pałacyku w Drogomyślu. Wyjazd okazał się ciekawym doświadczeniem dla uczniów, gdyż zapoznali się ze specyfiką pracy w poszczególnych pracowniach o  różnorodnych profilach. Dużym zainteresowaniem szczególnie cieszyła się pracowania ceramiki i witrażu, gdzie uczniowie spróbowali swoich sił i możliwości, wyrabiając glinę, czy też szlifując szkło. Uczniowie wrócili zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia. Zostali również ciepło przyjęci przez uczestników i kadrę pracowników Warsztatu. Wyjazd należy z pewnością zaliczyć do udanych.
    
 
 
 
 
 
 
 
    

  
 
 
 
W dniu 21.02.2012r. zgodnie z kalendarzem imprez uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy, pod kierunkiem pani Moniki Biernatek i Katarzyny Trombik, urządzili DZIEŃ PIZZY. Na zajęciach z funkcjonowania osobistego i społecznego poznali ojczyznę pizzy – Włochy i stolicę Rzym. Na zajęciach praktycznych zapoznali się z oryginalnym, włoskim przepisem na pizzę. Najpierw przygotowali ciasto, które przez godzinę rosło w ciepłym miejscu. Potem przygotowali sos do smarowania pizzy na bazie pomidorów, czosnku, oliwy z oliwek i przypraw włoskich. Następnie zajęli się farszem i dodatkami. Przesmażyli  na oliwie pokrojonego w kostkę kurczaka, z cebulą i czosnkiem oraz pokrojone pieczarki. Pokroili salami, pomidory, paprykę i oliwki. Ciasto posmarowali sosem, nałożyli farsz, dodali jeszcze kukurydzę, potarty ser i przyprawy. Wszyscy nie mogli się doczekać kiedy się pizze upieką, bo unoszący się zapach pobudzał apetyt. Pizze były przepyszne, jak z prawdziwej włoskiej pizzerni, a smakowały wyśmienicie, bo były przygotowane własnoręcznie.
    
 
  
 
 
 
 
 
 
  

 
 
 
 
 
 
 
 
Wycieczka dydaktyczna do Chaty Chleba w Górkach Małych
     W listopadzie br. wybraliśmy się z klasą IIIB SPdP na  wycieczkę dydaktyczną do Chaty Chleba w Górkach Małych, gdzie mieliśmy możliwość zapoznania się z podstawowymi zbożami i ich zastosowaniem, oglądaliśmy maszyny dawniej wykorzystywane przy uprawie i obróbce ziarna, wysłuchaliśmy opowieści o procesie powstawania masła i twarogu oraz sprzętów do tego wykorzystywanych.
     Chłopcy mieli możliwość podjąć próby młócenia cepami, mielenia zboża na żarnach, mogli nie tylko oglądać, ale również wypróbować działanie niektórych maszym dawniej używanych w rolnictwie.
Najwięcej emocji wzbudziło jednak formowanie oraz wypiek podpłomyków, które następnie z wilczym wręcz apetytem pałaszowaliśmy smarując je masłem, miodem lub smalcem i zapijając kawą zbożową z mlekiem. Mimo swojej prostoty było to dla nas iście królewskie śniadanie.
Wycieczka była bardzo udana, humory dopisywały, a całą drogę powrotną dzieliliśmy się wrażeniami.
Tę wycieczkę będziemy długo wspominać- głównie ze względu na przepyszne podpłomyki, w końcu " przez żołądek do serca".
    
 
    
 

Wycieczka do Palmiarni w Gliwicach
      

Wycieczka do Strumienia
    W dniu 14 i 15 stycznia  uczniowie  I klas  SPdP pod opieką wychowawców klas  i pedagoga szkolnego  wybrali się na wycieczkę do Strumienia. Tam w Sanktuarium Św. Barbary podziwiali żywą szopkę zwaną „Strumieńskim Betlejem”. W tym niezwykłym miejscu  znajdowały się różne zwierzęta a między innymi: wielbłąd, osioł, sarny, króliki, lamy i różne gatunki ptactwa. Wszystkim bardzo podobała się szopka. Bardzo duże zainteresowanie wśród uczestników wycieczki  wzbudził wielbłąd Czesio.
           
           

 Wycieczka do szwalni "Atal"
    W styczniu 2010 roku uczniowie klas I SPdP w ramach zajęć z elementów szycia wybrali się na wycieczkę dedykacyjną do szwalni "Atal". Pani Kierownik  z wielką przyjemnością oraz entuzjazmem opowiadała nam o wszystkich etapach "powstania" odzieży. Pokazywała nam wiele maszyn, które są niezbędne w procesie uszycia ubrania.
            

Teatr Lalek Banialuka w Bielsku – Białej

Przedstawienie zatytułowane „ Śpiąca Królewna” zrealizowane w rzadko obecnie spotykanej konwencji tradycyjnego teatru lalkowego uczniowie SPdP mieli możliwość obejrzeć 11 marca 2010  r w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku – Białej. Oglądane widowisko było bardzo barwne, pełne różnorodnych postaci i ilustrowane piękną muzyką Zbigniewa Karneckiego. Bardzo wszystkim się podobało.


Płonie ognisko na górze Tuł.
Korzystając z pięknej, jesiennej  pogody uczniowie klasy IIIA SPdP w dniu 3 listopada  uczestniczyli w pieszej wędrówce na Tuł. Podziwiali  piękno Beskidu Śląskiego  w jesiennej scenerii. Podczas wypoczynku na polanie palili ognisko i smażyli kiełbaski. Czas minął im szybko i przyjemnie. 
 
 

    Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy w dniu 22 maja, pod opieką Pań: Katarzyny Trombik i Anny Woźniak, wybrali się na wycieczkę do Parku Rozrywki i Edukacji w Ochabach. Dzięki pakietowi MAX DREAM uczniowie mogli korzystać z wszystkich atrakcji parku w dowolnej ilości. Zwiedzając Park Miniatur mogli poznać ciekawe budowle z całego świata: Mur Chiński widoczny z kosmosu, piramidy i Sfinksa z Egiptu. Z pomocą przewodniczki mogli wybrać się do Kolonii, Poczdamu, Londynu, Paryża, Delhi, Nowego Yorku, Sydney, Rio de Janeiro, a także do Malezji, Meksyku i na Wyspy Wielkanocne. Poznali różne gatunki dinozaurów naturalnej wielkości, niektóre z nich poruszały się i dawały głos. Z dużym zainteresowaniem zwiedzili Prehistoryczne Oceanarium z ekranem 3D, dzięki czemu gady wydają się bardzo realistyczne. W tzw. „strefie zero” znajduje się ekran sferyczny z rekinem, który wywołał dreszczyk emocji. Podobne wrażenia mieli oglądając film w kinie 6D. Efekty specjalne wywołały śmiechy i piski. Bardzo atrakcyjne były także kule sferyczne i dmuchańce, gdzie chłopcy bawili się na całego. Wycieczka bardzo się udała, bo dopisywał zarówno humor, jak i słoneczna pogoda.
 GALERIA
 

 

Zajęcia usprawniające

Rewalidacja - zajęcia usprawniające.

czytaj więcej »