Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowaczy w Cieszynie wziął udział w kolejnej VI już edycji  konkursu grantowego Danone „Masz Pomysł ? Podziel się Posiłkiem!”.

 

       W dniu 26.01.2010. spośród 400 złożonych wniosków z terenu całej Polski wyłoniono 40 najlepszych inicjatyw lokalnych, które, obok dożywiania i edukacji nt. prawidłowego żywienia dzieci, pomogą poznać lokalne tradycje oraz będą przeciwdziałać wykluczeniu dzieci pochodzących ze środowisk marginalizowanych.  W ramach Programu Grantowego „Masz pomysł? Podziel się Posiłkiem!” firma Danone przyzna w tym roku 40 dotacji w wysokości do 5000 zł na realizację autorskich inicjatyw, dzięki którym dzieci otrzymają posiłki, a jednocześnie będą mogły rozwijać się, uczyć i budować poczucie własnej wartości.

     Wśród bardzo wielu inicjatyw wysoko oceniony  został projekt opracowany przez mgr Jana Rajwę – koordynatora projektu, mgr Joannę Henszel-Kloske, mgr Agatę Nowakowską oraz mgr Hannę Orlik - nauczycieli Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego  w Cieszynie.

     Projekt realizowany w SOSW obejmować będzie m.in.: stworzenie „VITAMIN BARU”, zakup sprzętu AGD do realizacji zajęć, przyjaznych środowisku naczyń, pozyskanie środków i produktów żywnościowych, założenie szkolnego ogródka warzywnego, konkursy plastyczne i kulinarne, promocję zdrowego stylu odżywiania oraz organizację stałych i okazjonalnych spotkań i imprez.  „VITAMIN BAR” będzie punktem zdrowego żywienia, w którym każdy uczeń będzie mógł spożyć pełnowartościowy posiłek. Głównym celem projektu będzie kształtowanie  wśród dzieci, młodzieży i rodziców nawyku zdrowego odżywiania.

     Realizacja projektów jest przewidziana w okresie marzec – sierpień, ale jeszcze w najbliższym miesiącu można wspomóc nasz Ośrodek dodatkowymi posiłkami. 1 lutego w serwisie społecznościowym Facebook, ruszy specjalna aplikacja. Użytkownicy serwisu będą mogli przekazać grantobiorcy 15 000 dodatkowych posiłków (do 21 lutego br.).

    Lista zwycięskich organizacji, skład Kapituły oraz dodatkowe informacje są dostępne na stronie
www.podzielsieposilkiem.pl
Szczegółowe informacje na stronie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Cieszynie. Serdecznie zapraszamy!   soswcieszyn.ox.pl

 

 

 

 

 

 

     Epicentrum naszego projektu, wokół którego będą realizowane założone cele będzie „VITAMIN BAR”. Zakładamy stworzenie w naszej szkole punktu zdrowego żywienia, miejsca w którym każdy uczeń będzie mógł zjeść pełnowartościowy posiłek lub wypić zdrowy witaminowy napój. Obsługę „VITAMIN BARU” zapewnią nam sami uczniowie, którzy przyporządkowani będą zgodnie z ustalonym grafikiem dyżurów dla danej klasy w danym tygodniu. Zadaniem uczniów będzie wymyślenie aktualnego na dany tydzień „witaminowego menu” , w którym każdy znajdzie swój ulubiony smak dla siebie. Będą to wszelkiego rodzaju koktajle owocowe i warzywne, szejki mleczno owocowe, sałatki owocowe, soki ze świeżo wyciśniętych owoców, a także placuszki warzywne i owocowe, naleśniki racuchy, gofry, mini pizze  i zapiekanki z warzywami. Wszystko przygotowywane na świeżo na oczach dzieci, pokazane i podane w atrakcyjnej dla nich formie. Do uczniów dyżurujących będzie należała również oprawa wizualna „VITAMIN BARU”, poprzez stworzenie odpowiedniej dekoracji i zwrócenie np. uwagi na motyw przewodni danego tygodnia,  którym to może być konkretna witamina, warzywo czy owoc.       

 

Współpraca ze społecznością lokalną i aktywne włączenie w realizację projektu partnerów i lokalnych przedsiębiorców to nasz priorytet w zakresie pozyskiwania  środków  i produktów żywnościowych niezbędnych do funkcjonowania „VITAMIN BARU”. Naszym celem będzie przekonać właścicieli lokalnych tzw. warzywniaków, by w ramach projektu w formie bądź  to darowizny czy też po obniżonej cenie byli skłonni przekazać w nasze ręce wszystkie owoce i warzywa, które np. poobijały się w transporcie itp. a które i tak nie będą wystawiane do sprzedaży, a które wylądują zapewne wkrótce na śmietniku.

 

 

      Planujemy również współpracę z lokalnymi rolnikami, którzy w zamian za nasze starannie wysegregowane odpady pozostałe po przygotowanych posiłkach, które niewątpliwie będą naturalnym nawozem , przekażą nam choćby symboliczny kilogram jabłek. Planujemy zagospodarować szkolny ogródek, posadzić popularne warzywa, które wykorzystamy w naszym „VITAMIN BARZE”.
Chcemy by o naszym projekcie było głośno nie tylko w szkole, chcemy pokazać, że niewielkim nakładem kosztów, w sposób  jak najbardziej atrakcyjny można pokazac jak bardzo ważne i jak wiele korzyści daje nam zdrowe odżywianie.