NASZA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM (…) Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. (…)
cytat z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej "Wychowanie przez czytanie"
W roku szkolnym 2010/2011Szkoła Podstawowa SOSW przystąpiła do programu „Czytające szkoły” kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Istotą Programu jest codzienne czytanie uczniom dla przyjemności.
Realizując program nauczyciele klas szkoły podstawowej codziennie czytają uczniom. Do wspólnego czytania włączyliśmy starszych kolegów placówki oraz zaproszonych gości.
Zachęcamy także rodziców do włączenia się w akcję czytania w domach. Na gazetce szkolnej znajdującej się na parterze szkoły można zapoznać się z literaturą polecaną przez Fundację „Cała Polska Czyta Dzieciom” odpowiednią do wieku i potrzeb rozwojowych dzieci.
koordynatorem programu w szkole jest Dorota Kluz

 

    

 

 

    

 
  W ramach programu „Czytające Szkoły” cyklicznie organizujemy imprezy czytelnicze.
Następnie wg Twojego pomysłu to co robimy w poszczególnych latach

 W roku szkolnym 2010/2011 zrealizowaliśmy następujące:

„CZYTAMY I SPRZĄTAMY ŚWIAT” — wrzesień
„URODZINY KSIĄŻKOWEGO MISIA” — październik
„BAJKA DLA MŁODSZYCH – RZEPKA” — listopad
„GRUDZIEŃ Z MIKOŁAJKIEM” — grudzień
„PODRÓŻ DO KRAINY FANTAZJI” — styczeń
„BAL U KRÓLOWEJ ŚNIEGU” — luty
„POWITANIE WIOSNY” — marzec
„SPOTKANIE Z FRANKLINEM” — kwiecień
„KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA” — maj
„UDZIAŁ W INAUGURACJI X OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM” — czerwiec

 2011/2012 


 

 

  • WRZESIEŃ „Czytanie na leśnej polanie” — czytanie uczniom w plenerze.
  • PAŹDZIERNIK „O misiach w październiku” — wykonywanie prac plastycznych na podstawie opowiadań, udział w miejskim konkursie plastycznym „Bo klapnięte uszko mam”.
  • LISTOPAD „Miesiąc życzliwości, szacunku, solidarności i przyjaźni” — wykonanie prac plastycznych jako daru dla oddziału dziecięcego Szpitala Śląskiego oraz przystąpienie do akcji humanitarnej „Wszystkie kolory świata”.
  • GRUDZIEŃ „Grudzień z Mikołajem” wspólne czytanie ze św. Mikołajem.
  • STYCZEŃ\LUTY „Zima z książką” — spotkania czytelnicze „z małym co nieco”.
  • MARZEC „W świecie poezji” — wspólne czytanie wierszy naszych klasyków, zachęcanie uczniów do pisania własnych wierszy.
  • KWIECIEŃ „Jak powstaje książka?” — wycieczki do biblioteki, księgarni, muzeum drukarstwa.
  • MAJ „Wypożyczamy książki” — zachęcanie do wypożyczania i czytania książek wraz z rodzicami, zwłaszcza pozycji polecanych przez CPCD „Książki Dziesięciolecia”, czytanie fragmentów książek w szkole.